Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Najviša cena u poslednjih 10 godina: Tri glavna razloga za poskupljenje kafe

Najviša cena u poslednjih 10 godina: Tri glavna razloga za poskupljenje kafe

cena kafe

Globalni poremećaj u lancima snabdevanja uz uobičajeno veću potražnju u zimskim mesecima rezultirali su najvišom cenom sirove kafe u poslednjih 10 godina.

Kako piše Financial Times, trgovci na međunarodnim tržištima okrenuli su se terminskim ugovorima, hartijama od vrednosti koje omogućuju zagarantovanu isporuku po unapred određenoj ceni, usled zabrinutosti da neće moći da stvore dovoljne zalihe na “fizičkom tržištu”.

To je rezultiralo dodatnim rastom cene kafe na Intercontinental Exchangeu, jednoj od vodećih svetskih platformi za trgovinu kafom.

Vrlo snažan signal

Tako se kvalitetnijom sortom arabica trenutno trguje po 2,50 dolara za malo manje od pola kilograma, što je skoro dvostruko više nego početkom ove godine. Pad zaliha poslao je “vrlo snažan signal tržištu da i dalje postoji stalna nestašica kafe”, objasnio je Ilja Bazov iz kompanije Sucafina.

Istovremeno, Odbor izvoznika kafe Brazila – najveća svetska grupa proizvođača i izvoznika te poljoprivredne kulture – ističe da trgovci imaju problema s rezervacijama kontejnera i brodova za prevoz kave, a suočavaju se i sa stalnim odlaganjima utovara od strane brodskih kompanija, Ta organizacija tvrdi da je količina izvoza u oktobru pala 24 posto u odnosu na isti period prošle godine.

Cene kontejnerskog prevoza, koje su skočile ove godine, i dalje su na povišenom nivou, a zabrinutosti usled poremećaja u snabdevanju povećale su kupovinu “za svaki slučaj”, objašnjava Karlos Mera, analitičar Rabobanka.

“Što je više kafe zapelo u transportu, potrebne su dodatne količine kako bi zadovoljili potražnju”, dodaje Mera. U “začaranom krugu” sve skuplje kafe učestvuju i sami farmeri. Naime, primetno je sve više nepoštovanja isporuka po ranije dogovorenim cenama, tvrde iz kancelarije američkog ministarstva poljoprivrede u São Paulu.

“U tri najveća proizvođača arabica kafe, Kolumbiji, Brazilu i Etiopiji, sve je više slučajeva da farmeri ne isporučuju kafu po ranije dogovorenim ugovorima već pokušavaju da je preprodaju na spot tržištu po aktuelnim, višim cenama”, stoji u posljednjem izveštaju ministarstva poljoprivrede SAD-a.

Neizvesna suša

Pritisak na cene dolazi i usled neizvesnosti koje je donela ovogodišnja suša u Brazilu. Tamošnje proizvođače u julu je pogodila hladni front koji ipak nije negativno uticao na ovogodišnji rod.

Međutim, šteta na stablima, koju je dodatno naglasila najgora suša u poslednjih stotinak godina, brine uzgajivače zbog stanja stabala kafe i kvaliteta roda u narednim godinama.

Dolazak meteorološkog fenomena La Nina, koji donosi sušu južnim delovima Južne Amerike već drugu godinu zaredom, pokrenuli su strahove o nižoj proizvodnji u vreme pojačane potražnje.

S druge strane, strahovanja šta će doneti širenje omikron soja koronavirusa u Vijetnamu i hoće li rezultirati novim epidemiološkim zatvaranjima podstiče rast cena sorte robusta. Radi se o sorti slabijeg kvaliteta s kojom se većinom trguje u Londonu.

Džek Skovil iz čikaške brokerske kuće Price Futures Group upozorava da se COVID vratio u Vijetnam i to može biti dodatni faktor poremećaja u snabdevanju svetskog tržišta kafom.

Dodaj komentar

Pošalji

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu