Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Aleksić u Evropskom parlamentu: Srbija je po pitanju životne sredine odredjena za zonu žrtvovanja

Aleksić u Evropskom parlamentu: Srbija je po pitanju životne sredine odredjena za zonu žrtvovanja

miroslav aleksic, evropski parlament

Šef poslaničke grupe Narodne stranke Miroslav Aleksić pozvao je danas u Evropskom parlamentu u Strazburu, Evropsku uniju kao partnera da ozbiljno sagleda situaciju po pitanju životne sredine u Srbiji, jer je „postala jedno od najzagadjenijih mesta na svetu i suočava se sa velikim napadom i uništavanjem životne sredine“.

Kako je saopšteno iz Narodne stranke, Aleksić je, na sastanku Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Srbije, rekao da „sve ide u prilog tome da je Srbija odredjena za zonu žrtvovanja, a Srbija koja postaje rudarska kolonija i koja se pretvara u deponiju i teritoriju za najprljavije industrije verovatno neće biti partner EU“.

„Mi želimo da budemo partner EU, ali tako da se i u Srbiji brine o zaštiti životne sredine i vladavini prava kao što se brine i u državama EU“, rekao je Aleksić.

On je naveo da je u poslednje dve godine izdato 186 dozvola za istraživanja i rudarsko-geološke radnje, i da su predvidjeni rudnici na 11 odsto teritorije Srbije.

„Izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima iz 2015. godine su direktno pogodovale kompanijama koje nameravaju da rudare i ostvaruju profit u Srbiji, a protiv interesa zaštite životne sredine“, rekao je Aleksić.

Dodao je da su ugovori sa kineskim kompanijama u Boru i Majdanpeku „potpuno netransparentni“, i da su one „potpuno uništile jedan deo Srbije“, te da za njih ne važe zakoni Srbije dok one „otimaju zemlju gradjanima Srbije i raseljavaju ih sa te teritorije“.

„U Šapcu je na obali Save planirana deponija opasnog otpada, i planirano je da se u njoj skladišti 1.000 tona otpada dnevno. Kineskoj kompaniji Lingolong država Srbija je dala 100 hektara poljoprivrednog zemljišta za prljavu industriju iz Kine, umesto da na toj zemlji proizvodimo hranu“, kazao je Aleksić.

Istakao je da je Srbija „na velikom iskušenju“, i dodao da je pitanje da li Evropska unija želi zemlju u kojoj se ne radi na zaštiti životne sredine, nego se radi u korist privatnih interesa.

„Rudarstvo cveta tamo gde cveta korupcija i ovo je direktno vezano za nepostojanje institucija i vladavinu prava“, rekao je Aleksić.

On je dodao da gradjani Srbije nemaju kome da se žale, a kao dokaz je naveo krivičnu prijavu koju je pre tačno godinu dana podneo protiv premijerke Ane Brnabić i ministarki Irene Vujović i Zorane Mihajlović zbog pet krivičnih dela vezanih za projekat otvaranja rudnika litijuma kod Loznice, odnosno za uredbu o realizaciji projekta „Jadar“. Za taj projekt je rekao da je „apsolutno protivan“ Prostornom planu Srbije.

„Dakle, Vlada Srbije krši zakon, a do danas niko nije reagovao povodom te prijave, što govori da su institucije potpuno zarobljene i da su pod punom političkom kontrolom“, kazao je Aleksić.

Zaključio je da „i Ustavu Srbije piše da je zdrava životna sredina zaštićena vrednost i da svako ima pravo na zaštitu životne sredine i na blagovremeno i potpuno obaveštavanje o njenom stanju“, ali da „to u Srbiji danas nije slučaj“.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu