Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Đilas o neuvođenju sankcija Rusiji: Već ima posledica

Đilas o neuvođenju sankcija Rusiji: Već ima posledica

đilas, sankcije rusiji

Lider Stranke slobode i pravde (S SP) Dragan Đilas tvrdi da Srbija već trpi posledice neprihvatanja spoljne politike EU kada je reč o sukobu u Ukrajini, ocenjujući da je u slučaju održavanja takvog stava Beograda realno očekivati i smanjenje ili prestanak investicija iz zemalja EU.

''Nestavljanje Srbije na listu zemalja kojima je dozvoljena kupovina ruske nafte je prva jasno vidljiva negativna posledica našeg nepihvatanja spoljne politike EU. Realno je očekivati smanjenje ili prestanak investicija iz zemalja EU, a tokom vremena bi se verovatno susreli i sa odlaskom mnogih kompanija koje rade u našoj zemlji. Vremenom bi i naš izvoz u EU bio ugrožen'', rekao je Đilas u intervjuu za list ''Nova''.

Sve to bi, kako dodaje Đilas, dovelo do gubitka radnih mesta.

U isto vreme, navodi dalje lider SSP, realno je očekivati da zbog pogoršanja međunarodne pozicije Srbije, neke inicijative Prištine, poput zahteva za članstvo u Savetu Evrope, dobiju zeleno svetlo od onih koji su do sada sprečavali vlasti u Prištini da takav zahtev podnesu.

Na konstataciju lista da mnogi smatraju da će Srbija odugovlačiti sa uvođenjem sankcija Rusiji koliko god bude mogla, ali da će ih na kraju uvesti, i na pitanje šta on o tome misli, Đilas odgovara da se iskreno nada da će oni koji imaju većinu u Skupštini Srbije doneti odluku na osnovu samo jednog kriterijuma - interesa Srbije.

''U međunarodnim odnosima nema emocija. Nisu ih imale zemlje Zapada kada su odlučile da nas bez odluke Saveta bezbednosti UN bombarduju i pokušaju da nam uzmu Kosovo. Nije ih imala ni Rusija kada se, obrazlažući prava nekih regiona Ukrajine da se otcepe i pripoje Rusiji, pozvala na presudu Međunarodnog suda pravde o Kosovu'', kaže Đilas.

Na pitanje, da li je moguće ostvariti ideju desnice okupljene oko Dveri, Zavetnika, NS, POKS i Novog DSS da se sprovede reintegracija Kosova u ustavno-pravni okvir Srbije i to tako što bi se mirnim putem postigao dogovor sa Albancima, Đilas odgovara ''da bi voleo da vidi da oni koji daju takve predloge kažu i kako to može da se uradi''.

''Naravno da to nećemo čuti jer i oni znaju da to nije moguće. Vrhunska neodgovornost je da ljudi koji se bave politikom izlaze pred građane obećavajući nemoguće, da bi došli do njihovih glasova. Patriotizam je ljudima reći istinu i boriti se za ono što jesu ostvarivi nacionalni interesi. Nije patriotizam kada se u kafani i na tribinama zaklinjete kako će Kosovo ostati naše'', navodi Đilas.

Trenutno: Se čita...