Izvršni direktor CeSID-a Bojan Klačar očekuje da će nova vlada, u kojoj očekuje dosta novih lica biti formirana u zakonskom roku, ali u "zaustavnom periodu" i da će biti proevropska u pogledu odluke da pristupanje EU i dalje ostane strateški cilj Srbije.
U odnosu na prethodne, ova vlada će, prema rečima Klačara, razlikovati u dve stvari - to će biti prva vlada SNS-a koja se formira u doba političke, ekonomske, finansijske krize koje su globalne, a druga razlika je da su prioriteti vrlo jasni, navodeći da su to energetika, ekonomija i spoljna politika.
Vlada će, kaže, sve vreme funkcionisati u kriznom okruženju i malo će prostora biti da se bavi dalekosežnim aspektima.
"Na dnevnom nivou će morati da rešava krize koje će se dešavati To je ogromna razlika u odnosu na prethodne vlade", rekao je Klačar i istakao da će se posledice rata u Ukrajini preliti na svaki resor u vladi.
"Neki će biti izloženiji kao što su spoljna politika, energetika, ali će svi resori trpeti posledice onoga što se dešava u Ukrajini ili spoljnopolitičkih odluka", ocenio je Klačar za Tanjug.
Klačar kaže da je sklon da veruje da će vlada biti izabrana u zakonskom roku i da se neće ići na to da se ne formira vlada, pa da dođe do raspuštanja skupštine i novih izbora.
"Ja i dalje ne verujem da je to realan scenario, ali kako sada stvari stoje gotovo je izvesno da će ta vlada biti manje više formirana u zaustavnom periodu", naveo je Klačar.
On je podsetio da treba da dobijemo ekspoze, te da je neophodno i da se menja zakon (o ministarstvima) zbog promene u resorima, i da iz proceduralnog ugla gledano, to ne može da se završi za sat ili dva, posebno ne u skupštini u kojoj će se otvoriti i diskusije i debate.
Na pitanje kako vidi to što se u javnosti već neko vreme ne spekuliše ko će biti ministar, Klačar kaže da je to takođe jedna specifičnost, i da vladajuća koalicija veoma vodi računa da se nijedno ime ne pojavi u javnosti, a da to ime nije direktno potvrđen od strane najvažnijih ljudi u vladajućoj koaliciji, po prvi put.
"U suštini gotovo je nemoguće naći ni neke glasine. Znamo samo četiri imena, to su Ana Brnabić, Siniša Mali, Miloš Vučević i Ivica Dačić. Ako kreativno tumačimo nastup Ane Brnabić velike su šanse da tu bude i Goran Vesić", rekao je Klačar.
On je naveo da znamo, kako je rekao, manje od petine potencijalnih imena, te da mu to svedoči da i dalje postoje neka otvorena pitanja oko personalnih rešenja.
Veruje da će broj ministarstva u novoj vladi biti na približnom nivou kao sada, ne očekuje dramatično povećanje ili smanjenje broja resora, ali očekuje dosta novih lica.
Kada je reč o spoljnopolitičkoj orijentaciji, Klačar veruje da će vlada biti proevropska i da neće ugroziti, niti prekinuti strateško opredeljenje da Srbija postane član EU.
Klačar je, odgovarajući na pitanje o amandmanu koji je usvojen na izveštaj EP, a koji kaže da Srbija ne može da napreduje ka EU ukoliko ne uvede sankcije protiv Rusije, ocenio da nema dileme da Srbija neće moći da napravi značajniji skok u pogledu pregovora sa EU bez drugačije pozicije prema Rusiji.
"Ta drugačija pozicija prema Rusiji će se svesti na uvođenje sankcija. Možda će doći do određenog napretka Srbije u procesu evropskih integracija, ali će on biti veoma mali ili ga neće biti sve do onog momenta dok se ne promeni spoljnopolitička pozicija Srbije", smatra Klačar.
Na pitanje da li vlada može da očekuje podršku drugih stranaka, kada je reč o nekim strateškim odlukama, kao što je, ukoliko do toga dođe, uvođenje sankcija protiv Rusije, Klačar kaže - teško, bez obzira što je došlo do smirivanja u političkom životu.
"Najviše što se može očekivati je da ta odluka dobije neku vrstu deklarativne podrške u nekom javnom nastupu, ali opozicija neće na otvoren način dati podršku jer iz njihovog ugla, birački bi to tumačili kao neku vrstu saradnje sa vlašću", naveo je Klačar.