Bez obzira na narativ da idemo u Evropsku uniju (EU), u suštini se ne zna šta je naša spoljna politika, izjavio je predsednik Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji Ivan Vujačić.
Mada je nedavni izveštaj Evropske komisije o Srbiji malo "umiveniji nego ranije", ko ga bude pažljvo čitao videće da imamo stagnaciju u svemu, ocenio je Vujačić.
Kako je obrazložio, proces evrointegracija je vrlo spor, jer se ne ulaže dovoljno energije u nešto što bi trebalo da bude prioritet broj jedan.
Zato se i javlja sumnja da postoje iskrene namere da se nešto stvarno preduzme, bez obzira na to što u EU trenutno postoji izvesna rezerva za primanje članova i otvaranje procesa integracija na širem frontu, naglasio je Vujačić.
On je predvideo da nećemo moći dugo da forsiramo spoljnu politiku "četiri stuba", koju je označio kao pretencioznu zato što je Srbija mala zemlja i poručio da moramo više da se uskladimo sa EU, ako nam je cilj da tamo uđemo.
Glavni problem su naše unutrašnje reforme, bez obzira na to da li postoji stagnacija na putu ka EU, ukazao je Vujačić, koji navodi da su odnosi Beograda i Prištine trajniji problem.
"Mislim da je fokus sa Beograda okrenut ka Kurtiju i ubeđivanju njega da zauzme konstruktivniji stav prema dijalogu", ocenio je Vujačić, ali je napomenuo da to nikoga ne bi trebalo da spreči da "čini one stvari koje su neophodne da bi integracija išla napred".
Upitan o imenovanju novog američkog ambasadora u Srbiji, on je istakao da je Kristofer Hil "odličan izbor zato što ima dobro pamćenje, veliko iskustvo na ovim prostorima i jako veliki uticaj i direktne veze sa vrhom Bele kuće".
Vujačić je uveren da će Hil biti "jedan od važnih faktora u kreiranju politike prema ovim prostorima", dok američkog kordinatora za sankcije Džima O’Brajena opisuje kao čoveka koji ima "jake veze sa Madlen Oljbrajt" i još jednog od diplomata "teške kategorije" vraćenih na značajne funkcije.
Na pitanje o situaciji u regionu, on je odgovorio da je stabilnost ugrožena, pogotovo imajući u vidu "ova prepucavanja koja se dešavaju svaki dan".
Region odiše potencijalnom nestabilnošću, što je loše sa aspekta evropskih integracija, ali i pogleda koji EU i Sjedinjene Države imaju na ovaj prostor, izjavio je Vujačić.
Na konstataciju da međunarodna zajednica obrati pažnju na region tek kada počne da zveckanje oružjem, on je predočio da je to, nažalost, jedna od stvari koje se dešavaju, jer prioritet dobija ono što je problem.
Na opasku da lideri u regionu učestalo "podižu i spuštaju temperaturu", Vujačić je upozorio da je upravljanje krizama "mač sa dve oštrice i da to vrlo lako može da se okrene i protiv njih".
Kako je protumačio, to je opasno i zato što "nešto uvek može da iskoči iz koloseka, jer može da se desi neki incident koji preraste u veći incident i onda imamo konflikt ograničenih ili većih razmera, što je katastrofalno za zemlje koje su u to uključene".