Sama pomisao na polazak deteta u vrtić nosi brojne emocije. Pored neizvesnosti, straha i zabrinutosti nameće se i neodlučnost oko izbora vrtića.
Česta dilema roditelja je da li izabrati privatni ili državni vrtić. To je odluka koja zahteva dobru informisanost kako preko poznanika i prijatelja, tako i odlaskom u samu ustanovu. Državni vrtići su tradicionalne ustanove sa višedecenijskom tradicijom, dok su privatni vrtići savremeniji i inovativniji.
Za odrastanje i socijalizaciju deteta je od presudne važnosti boravak u grupi. Bez obzira na to da li vam se više dopadaju državni ili privatni vrtići sigurno je da ćete osim kvalitetnog čuvanja deteta dobiti mnogo više benefita.
U vrtiću se deca socijalizuju, razvijaju intelekt zahvaljujući brojnim sadržajima. Takođe, kroz sportske, likovne ili umetničke radionice deca od najranijeg uzrasta imaju mogućnost da iskažu svoje afinitete. Boravak u grupi doprinosi ranoj socijalizaciji, razvoju tolerancije, poštovanju i uvažavanju drugih.
Do pre nekoliko godina postojala su samo državna obdaništa, tako da roditelji nisu imali dilemu. Jedina bojazan bila je, da li će dete odmah biti primljeno ili će biti stavljeno na listu čekanja. Razlika između privatnih i državnih vrtića svakako jeste cena, ali ne sme se zanemariti činjenica da privatni vrtići imaju brojne prednosti u poređenju sa državnim obdaništima. Pre nego što donesete konačnu odluku, obavezno se detaljno raspitajte o prednostima i nedostacima obe opcije.
Državni vrtići imaju dužu tradiciju
Istina je da državni vrtići imaju dugu tradiciju, ali se neretko dešava da ima mnogo više prijavljene dece nego raspoloživih mesta. Bez obzira na to koji grad je u pitanju, liste čekanja su duge, tako da se često dešava da prođe i po nekoliko godina pre nego što dete upišete u obdanište. Tek poneki državni vrtići primaju mališane od navršenih 12 meseci, ali veći broj vrtića prima decu sa navršenih 18 meseci. Grupe su brojne i često se dešava da jedan ili dva vaspitača rade sa većom grupom dece.
Prednost privatnih vrtića
Prednost privatnih vrtića se prvenstveno ogleda u manjim grupama, tako da vaspitači imaju dovoljno vremena da se posvete svakom detetu ponaosob. Samim tim imaju direktniju i češću saradnju sa roditeljima. Osim toga, fleksibilni su što se tiče prijema mališana. Najčešće jednom godišnje organizuju redovan prijem dece, ali i kasnije u skladu sa raspoloživim kapacitetima, po potrebi mogu naknadno upisati dece u vrtić.
Opremljeni su savremenim nameštajem i učilima i stavljaju akcenat na bezbedan boravak dece u prostorijama. S obzirom na to da je reč o manjim grupama, rad je dosta kvalitetniji, što doprinosi poboljšanju pažnje kod dece.
Najčešće su u cenu uračunate i dodatne aktivnosti kao što su školice jezika, glume, slikanja ili razne sportske aktivnosti.
Da li državni i privatni vrtići imaju isto radno vreme i opremljenost
S obzirom na to da je u pitanju državna ustanova, ova obdaništa ne rade vikendom. Imaju tačno određeno radno vreme kao i rasporede smena. Za razliku od njih, u privatnim vrtićima ne postoje tako stroga pravila. U smislu vremenske organizacije privatni vrtići mnogo više odgovaraju roditeljima. Za neke roditelje pri izboru vrtića od presudne važnosti jeste upravo radno vreme, jer postoje vrtići koji rade i vikendom. Državne ustanove imaju svoje objekte i uglavnom po nekoliko istih starosnih grupa. Opremljeni su igračkama, didaktičkim materijalom i rekvizitima u optimalnoj meri. Za razliku od njih, privatni vrtići su lepše, kreativnije i kvalitetnije opremljeni.
Veličina grupe može biti od presudnog značaja
Dodatna prednost privatnih vrtića je i ta što su grupe manje, a samim tim rad sa decom je produktivniji i efikasniji. Da bi se sprovodile svakodnevne aktivnosti koje su deo nastavnog plana i programa, neophodno je da postoji određena grupa dece. Deca u ovom uzrastu zahtevaju posebnu pažnju, tako da privatni vrtići akcenat stavljaju na individualni pristup i način rada. Grupe u privatnim vrtićima se najčešće formiraju na osnovu starosne podele dece i to: jaslena, mlađa vrtićka, srednja, starija vrtićka i predškolska grupa. Takođe postoje i privatni vrtići u kojima su mešovite grupe dece, što takođe može imati svojih prednosti. Ključna prednost jeste razvijanje empatije i odgovornosti starije dece prema mlađima, kao i želja da im pomognu. Oni najčešće mlađoj deci predstavljaju uzor. Mlađa deca po ugledu na njih brže uče i napreduju. Ono što bi možda bio nedostatak boravka u heterogenim grupama jeste taj što kada su sa svojim vršnjacima mališani mogu biti potpuno usresređeni na svoj rad i napredak.
U svakom slučaju, bitno je da dete bude u vršnjačkoj grupi zbog socijalizacije. Vi ćete da razmislite, sagledate sve prednosti i nedostatke i u skladu sa svojim mogućnostima izaberete vrtić za svoje mališane.