Više od 1.100 lekara potpisalo je peticiju podrške studentima i njihovim zahtevima. Sa druge strane, Lekarska komora Srbije brže-bolje se ogradila od ove inicijative.
Kako piše Danas, lekari koji su pokrenuli ovu peticiju na internetu kažu da "kada studenti dižu glas za pravdu, naša je dužnost da ih podržimo, te da imenom i prezimenom, javno stanemo rame uz rame uz njih".
"S obzirom da su studenti Medicinskih fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, Beogradu, Nišu i Kragujevcu započeli blokadu, apelujemo na Lekarsku komoru Srbije, da se izjasni po ovim pitanjima u ime nas – članova komore i da podrži naše buduće kolege sa ciljem iskazivanja solidarnosti i bržeg ostvarenja zahteva, a sve u svrhu opšteg dobra za lekarsku zajednicu i naše sugrađane", stoji u opisu peticije koja je pokrenuta u sredu 18. decembra.
Nakon samo nekoliko sati pošto je peticija objavljena, Lekarska komora je na svom sajtu objavila saopštenje u kom kaže da se kao profesionalna organizacija, protive svakoj vrsti diskriminacije, kako diskriminaciji na osnovu rasne, verske, nacionalne ili etničke pripadnosti, tako i po osnovu političkih ubeđenja.
"Prvi postulat našeg rada je da lekarstvo u Srbiji ne smemo da delimo ni po kom osnovu i da samo jedinstveni, posvećeni svojoj profesiji, možemo da očuvamo poštovanje i ugled u društvu i pružimo najbolju moguću zdravstvenu zaštitu građanima Srbije", napisali su iz LKS.
Jedan od potpisnika peticije dr Slobodan Šajinović iz Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine, Klinike za nefrologiju i kliničku imunologiju, kaže da je 1. novembra u Novom Sadu život stao, a svako jutro nakon tragedije nosilo je u sebi nepovratni osećaj očaja i zarobljenosti.
"Tišina nikada nije bila glasnija. Klinička slika grada poprimila je obrise terminalne bolesti. Nakon osećaja nemoći, nosioci društvenog prosperiteta, studenti, su se uzdigli i preuzeli baklju tragajući za pravdom. Istrajni, sigurni i čisti. U tom traganju u njihovim očima nećete videti surovost kako možda uistinu očekujete, videćete milost. Albert Kami je rekao: 'Sloboda je samo prilika da postanemo bolji ljudi'. I oni su toga svesni", kaže Šajinović, napominjući da lekari u Srbiji više "ne leče pacijente, nego tragedije".
Kako je Lekarska komora Srbije najveća i najznačajnija lekarska organizacija u Srbiji, usmerili su dodaje, pogled ka njoj očekujući da će pružuti ruku podrške budućim kolegama. I zaštititi ih svojim integritetom.
"Voleo bih da makar još jednom pročitaju apel i shvate zašto je upućen baš njima. Da obrate pažnju na to da je apel pisan u dativu, a ne genitivu kako su se i ogradili. Ovo je naša javna podrška namenjena studentima medicinskih fakulteta. Svim budućim kolegama i članovima Lekarske komore", nastavio je on.
Nakon ograđivanja Lekarske komore, članovi Skupštine Stomatološke Komore Srbije iz Ogranka Vojvodine, saopštili su kako prižaju punu podršku studentima.
"Ostajte istrajni u svojoj borbi za pravdu i istinu. Vaš glas je važan, ne samo za sadašnje generacije, već i za sve one koji dolaze. Mi ćemo nastaviti da budemo uz vas u ovoj borbi i pružamo vam potrebnu podršku", saopštio je Izvršni odbor SKS.
Pritisci na lekare
Lekar Goran Knezović zaposlen u UKCV jedan je od inicijatora ove peticije, a glavni motivi su im bili solidarnost i kolegijalnost sa mlađim kolegama, kao i činjenica da je Advokatska komora Vojvodine stala uz studente Pravnog fakulteta.
"Sedam godina sam lekar i svedok izolovanosti lekara iz društvenih tema i žmurenja pred činjenicama što me posebno razdražuje. Znam mišljenje većine svojih kolega koje se slažu sa svim onim što studenti zahtevaju, ali nemamo inicijatora koji bi pokrenuo tako nešto. Peticija predstavlja apel Lekarskoj komori da podrži svoje buduće kolege i uključivanje u društvene teme", izjavio je Knezović.
Odgovor komore ga nije iznenadio, iako je peticija napisana tako da se u njoj pre svega prepoznaje solidarnost, a nikako politika.
"Ne osvrćemo se na pojedinca nego se radi o opštem dobru i postulatima Hipokratove zakletve. LKS je odmah „oprala ruke od apela“, zbog navodnih podela i politizacije, koju ne znam gde su primetili u tekstu peticije, jer je nema niti trunke. Peticiju su potpisali veoma značajni lekari i univerzitetski profesori ove zemlje", nastavio je on.
Kako ističe, u toku je sabotaža potpisivanja peticije i pokušaj njenog gušenja, jer vlada veliki strah. Peticiju je u prva 72 sata potpisalo oko 1000 lekara.
"Prvih dana je odziv bio odličan, a onda do mene dolaze priče kolega kako je peticija zapravo podvala vlasti i da to ne treba da se potpisuje, jer će kad sve ovo prođe, potpisnici navodno biti sankcionisani. Da li je ova teorija zavere u sklopu podvale ili opravdanog straha, ne bih znao. Vreme je da lekari glasno kažu ono što pričaju iza svojih zatvorenih vrata, a to je da je situacija nezdrava-maligna i da imamo mnogo problema. Mi trenutno nemamo telo kroz koje možemo da iznesemo ovakav stav jer je Lekarska komora dokazala da to nije", objasnio je on.
Lekari, kako kaže, trenutno ličnim inicijativama pomažu studentima Medicinskog fakulteta u blokadi, noseći im najčešće hranu i piće.
Ceo tekst Danasa čitajte OVDE.