Od prošle nedelje proizvođači hleba prijavljuju se za brašno iz robnih rezervi po subvencionisanim cenama od 33 dinara sa PDV-om.
Posle dve godine država je ponovo aktivirala Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna "T-500". Pekari moraju da prave ovu vrstu hleba najmanje 30 odsto i u narednih šest meseci cena vekne biće ograničena na 46 dinara.
U pitanju je intervencija od 30 tona pšenice što će biti oko 20 tona brašna, a ažurirani podaci se svake nedelje šalju Republičkoj direkciji za robne rezerve, rekao je za RTS državni sekretar u Ministarstvu trgovine Uroš Kandić.
"Pravo da se prijave imaju svi registrovani proizvođači hleba i peciva i nema ograničenja za prijavu bilo da je reč o malim ili velikim. Ipak, rezerve su ograničene i neće svi dobiti onoliko koliko žele, ali ćemo gledati da to rasporedimo ravnomerno", rekao je Kandić.
Kada je reč o poskupljenju mesa, Kandić kaže da je meso poskupelo između 15 i 30 odsto i jedna od mera koja se razmatra je i intervencija mesom iz robnih rezervi.
"Razmišlja se i o ograničenju cena i proizvođačkih i trgovačkih. Država ima mogućnost da cene ograniči na šest meseci, ali namera države nije da se previše upliće u tržište, jer to nije dobro, jer onda dolazi do nestašca i pojave crnog tržišta", naveo je.
U talasu poskupljenja je zapaženo da pre svega poskupljuju prehrambeni proizvodi.
"Trgovačke marže su na istom nivou godinama i o tome trgovci strogo vode računa kako ne bi izgubili kupce. Robne rezerve su jedan od alata regulacije cena ali količine iz robnih rezervi ne mogu da supstituišu tržište", rekao je državni sekretar za RTS.