Grupa od oko 50 lekara, uključujući i dva profesora Medicinskog fakulteta u Beogradu, potpisala je peticiju nazvanu "Stop diskriminaciji i prinudi oko kovid-19 vakcinacije za decu".
Prva na listi potpisnika je profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu, mikrobiolog Valentina Arsić Arsenijević, koja je za Danas potvrdila da je "inicijator i potpisnik peticije". Ona je kazala i da će grupa koja stoji iza ove peticije u ponedeljak izaći sa saopštenjem za javnost.
U peticiji se navodi da se njome traži "potpuno i hitno zaustavljanje vakcinacije najmlađih štetnim eksperimentalnim vakcinama protiv kovida-19", kao i da se "stane sa pritiscima na osobe i institucije i sa propagiranjem vakcinacije najmlađih". Ističe se i da se ovi zahtevi ne odnose na ostale vakcine.
U tekstu se, pored tvrdnji koje se tiču vakcinacije najmlađih, iznose i stavovi da "PCR test nije pouzdana metoda za utvrđivanje broja obolelih", da je "statistika obolelih bila lažna jer su stvarni brojevi uvećavani", te da je "veća šteta od koristi vakcinacije protiv kovida-19". U pogledu vakcinacije dece kaže se da informacije o sastavu vakcina i nuspojavama koje ih prate nisu dostupne roditeljima, da nema potrebe vakcinisati decu jer izuzetno retko obolevaju i da je "preporuka Svetske zdravstvene organizacije da decu nema potrebe vakcinisati".
Na sajtu SZO inače stoji preporuka da, s obzirom na to da deca i tinejdžeri imaju obično blaže forme bolesti u odnosu na odrasle, nije u ovom trenutku neophodno da prime vakcinu, te da vakcina treba da ostane dostupna ugroženijim kategorijama stanovništva. SZO takođe navodi da se deci koja pripadaju nekoj od rizičnih grupa za razvoj teškog oblika kovida može ponuditi vakcina.
Nacionalno telo za imunizaciju u Srbiji takođe je dalo mišljenje da se vakcina Fajzer-Biontek pre svega preporučuje deci od 12 do 15 godina sa pridruženim bolestima.
(Danas)