„Connecting Europe Express” u Beograd je stigao iz Hrvatske preko Šida, a ovim vozom u Srbiju su stigli predstavnici Evropske komisije, kao i predstavnici medija.
U železničkoj stanici Beograd Centar evropske zvaničnike dočekali su predstavnici „Infrastrukture železnice Srbije“, na čelu sa izvršnim direktorom Milutinom Miloševićem, direktor Transportne zajednice Matej Zakonjsek, sa saradnicima, kao i predstavnici železničke kompanije „Srbija Voz“, saopšteno je iz „Infrastruktura železnice Srbije“.
Oni su gostima dobrodošlicu poželeli tradicionalno, uz pogaču i so, trubače i folklorni ples železničkog kulturno-umetničkog društva „Branko Cvetković“.
U sastavu ovog voza je i vagon, u kome je priređena izložba o najznačajnijim projektima i komparativnim prednostima železnice u Evrope, koju su zajednički obišli predstavnici Evropske komisije i „Infrastrukture železnice Srbije“.
U ponedeljak, 13. septembra, predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović, sa gostima iz Evropske komisije u železničkoj stanici Beograd Centar obići će međunarodni voz „Connecting Europe Express”.
Sa dolaskom ovog voza, koji saobraća Evropom i Zapadnim Balkanom kao njegovim sastavnim delom, poklapa se i održavanje Železničkog samita koji će sutra biti održan u Beogradu, pod nazivom „Western Balkans Rail Summit 2021’’. Organizatori ovog samita su Transportna zajednica, Evropska investiciona banka i Evropska banka za obnovu i razvoj, a domaćin je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
U ponedeljak, 13. septembra, međunarodni voz nastavlja putovanje iz Beograda preko Preševa i Tabanovaca ka Severnoj Makedoniji i Grčkoj.
„Connecting Europe Express” krenuo je iz Lisabona 2. Septembra, a krajnja stanica 7. oktobra je Pariz. Ovaj projekat realizuje Zajednica evropskih železnica i infrastrukturnih kompanija (CER).
Na putovanju dugom oko 20 hiljada kilometara, ovaj voz će obići preko sto evropskih gradova. Tokom svog putovanja, „Connecting Europe Express” prolazi kroz Španiju, južnu Francusku, Italiju, a zatim nastavlja put kroz Austriju, Slovačku, Mađarsku i Hrvatsku. Iz Hrvatske je stigao u Srbiju, a zatim nastavlja putovanje kroz Severnu Makedoniju i Grčku. Dalje će preko Karpata nastaviti ka severoistoku Evrope, baltičkim zemljama i Skandinaviji, a zatim ponovo ka jugu preko Nemačke, Češke, Slovenije i zemalja Beneluksa, da bi putovanje završio u Parizu.
Tokom 36-odnevnog putovanja evropskim prugama održavaju se brojne manifestacije duž trase ovog voza, kako bi se ukazalo na sve prednosti železničkog transporta, sa ciljem promocije železničkog saobraćaja kao jedinog održivog vida transporta i predstavljanja železničkih usluga većem broju građana i najširoj javnosti. Na taj način prikazuju se snaga i potencijal železnice za povezivanje evropskih zemalja, zatim komparativne prednosti ovog saobraćajnog sistema, posebno kada je reč o ekologiji i zaštiti životne sredine, kao i značaj izgradnje i razvoja železničke infrastrukture.