Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Milivojević: Studenti Vučiću našli Ahilovu petu, kao "svevladara" mnogo ga boli ignorisanje

Milivojević: Studenti Vučiću našli Ahilovu petu, kao "svevladara" mnogo ga boli ignorisanje

cvijetin milivojevic, aleksandar vucic, studentski protesti, k-013, vesti srbija

Politikolog Cvijetin Milivojević rekao je da su studenti našli Ahilovu petu predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i da ne žele da razgovaraju sa njim jer on nije nadležan za zahteve koje oni imaju.

Kako kaže Milivojević za Insajder, predsednik "ne ume da hendluje tu novu situaciju" i mnogo ga boli takvo ignorisanje od studenata.
 
 
Milivojević smatra da se, nakon velikog skupa na Slaviji prošlog vikenda, promenila ne samo retorika vlasti, nego i neke stvari u praksi.
 
"Vidite ovaj megaprojekat 'studentski krediti', takoreći se deca teraju da uzmu te studentske kredite... Moram podsetiti da postoji već jedna, rekao bih, dobra akcija. Mladim bračnim parovima je već po selima podeljeno tri i po hiljade kuća, i to onim selima koja se nalaze u ruralnim područjima Srbije. Ima dosta studenata, ima informatičara koji se presele iz grada, dobiju kuću i okućnicu... Gledao sam kad je bila rasprava o rebalansu budžeta i potom donošenju novog budžeta, poslanici opozicije, mislim iz SSP i stranke Srce, tražili su da se preraspodele sredstva upravo za te namene, odnosno za Ministarstvo za brigu o selu, koje vodi tu akciju. Da se nekoliko milijardi prenese sa Ekspoa i onog razdela za Nacionalni stadion. I, vidite, ova najjača vladajuća stranka to nije podržala. Sada izmišljaju neke nove stvari", rekao je Milivojević.
 
Kako kaže, predsednik Vučić se "odjedanput nudi studentima", nudi im neki razgovor, neku beneficiju, neku sinekuru...
 
"Ali problem je što su ovi studenti koji su na ulici zapravo našli tu Ahilovu petu našeg predsednika, koji bez pardona sedam godina vanustavno vlada ovom zemljom, faktički pokriva sve tri grane vlasti - on je vrhovni zakonodavac i vrhovna izvršna vlast i vrhovna sudska vlast. I to, nažalost, sa učestvovanjem opozicije, koja prihvata to stanje kao takvo i koja stalno traži njegovu političku glavu i njegovu ostavku. Studenti su našli jedan drugi pristup, koji je mnogo efikasniji, pragmatičniji, oni ga uopšte ne vide, ignorišu ga, ni za šta mu se ne obraćaju, niti traže stanove, niti ga žele za razgovor o bilo kojim temama, jer, hvala Bogu, on za to nije nadležan. Oni sa njim mogu razgovarati eventualno o primanju akreditiva, potpisivanju agremana, unapređenju u činove", dodao je on.
 
Prema njegovim rečima, predsednik se ne snalazi u celoj ovoj situaciji.
 
"To ignorisanje njega kao svevladara, a on pokušava da izigrava svevladara, nešto je što njega očigledno mnogo boli, ne ume da hendluje tu novu situaciju. On se mnogo bolje snalazi kad razgovara sa političkom opozicijom, koja prihvata to da on odlučuje o svemu i svačemu. Ne, studenti ga ignorišu i to je taj problem koji on sada prvi put ima za ovih 12 godina svoje vlasti", ističe Milivojević.
 
Upitan šta je rešenje i izlaz iz ove situacije koju imamo trenutno, on je rekao da to zavisi od toga koga pitate.
 
"Ako pitate studente, jasno je šta je rešenje. Rešenje je vraćanje u ustavne okvire. Ja to tako čitam. Znači, ako se obraća tužilaštvu - obraća se sa namerom, u konkretnom slučaju kad je reč o nadstrešnici, da svi dokumenti koji su neophodni za ozbiljnu istragu budu dostupni, a ne 195 od 1.000 onih za koje predsednik tvrdi da ih je pročitao. Šta je u tih 800 dokumenta? Da li se tu možda kriju neke koruptivne radnje? Možda je to strah vlasti zašto ne sme da otvori ta dokumenta. U pritvoru imate 13 ljudi koji su manje-više inženjeri, arhitekte, projektanti, itd. Nemoguće je da glavni izvođač radova, glavni investitor ili glavni podizvođač nisu krivi, nego su krivi neki operativni radnici. Dakle, to je ono što studenti pokušavaju da isteraju na čistac kad je reč u vezi sa prvim zahtevom", navodi sagovornik Insajdera.
 
Kaže da su i drugi zahtevi studenata jako važni, ali naglašava da su oni upućeni Vladi, koja vodi unutrašnju i spoljnu politiku, a ne predsedniku države.
 
Celo razgovor Cvijetina Milivojevića sa Insajderom čitajte OVDE.

Dodaj komentar

Pošalji

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu