Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Na lečenje u Beograd samo uz uput lekarske komisije: Pacijenti nezadovoljni, gužve zagarantovane

Na lečenje u Beograd samo uz uput lekarske komisije: Pacijenti nezadovoljni, gužve zagarantovane

lecenje, rfzo, beograd

Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) saopštio je da od 1. aprila osiguranici koji dolaze iz unutrašnjosti na lečenje u Beograd moraju da imaju uput koji je overila lekarska komisija.

Iz Udruženja pacijenata Srbije kažu da su na taj način pacijenti iz unutrašnjosti dikriminisani, dok u RFZO tvrde da to nije ništa novo, da je tako bilo i pre epidemije virusa korona, pa se sada samo vraćaju na staro, piše Euronews Srbija.

U Fondu kažu da se tokom epidemije nije insistiralo na overi uputa, kako bi se maksimalno smanjili kontakti i olakšalo osiguranicima. Kako se situacija stabilizovala, vraćaju se na staro.

Sa druge strane, pacijenti smatraju da je to diskriminacija, da je za one koji dolaze iz unutrašnjosti postala "nemoguća misija" da dođu u veće kliničke centre u Beogradu, Novom Sadu ili Nišu gde rade profesori sa ogromnim iskustvom.

"Imamo Srbiju koja je ultra centralizovana, osim kada je RFZO u pitanju, gde imamo feudalizaciju iz 13. veka. Ako ja živim u Užicu, ja imam isto pravo kao i onaj koji živi u Zemunu ili u krugu dvojke da se lečim kod najboljih lekara. To pravo niko ne može da mi oduzme, osim, nažalost, RFZO-a. Imali smo situaciju da je tokom korone bilo moguće doći sa običnim uputom u Beograd na lečenje. Sada imamo situaciju da nam se mnogi pacijenti žale", kaže Savo Pilipović, predsednik Udruženja pacijenata Srbije.

Iz RFZO poručuju da pacijenti koji su dobili uput pre 1. aprila ne moraju da imaju overu lekarske komisije matične filijale. To u praksi znači da oni kojima je pregled na tercijarnom nivou zakazan u martu za april, neće morati da overavaju uput.

RFZO: Zakon tako nalaže

Vesna Latinović, pomoćnica direktora Sektora za zdravstveno osiguranje u RFZO kaže da Zakon o zdravstvenom osiguranju predviđa da se zdravstvena zaštita koristi na području matične filijale, a ukoliko je to nemoguće onda se pacijent šalje dalje uz uput izabranog lekara koji je overila lekarska komisija.

"To je odredba zakona koja nije menjana. Zbog epidemiološke situacije u Srbiji, kako bi se smanjili kontakti, a osiguranici lakše koristili zdravstvenu zaštitu, nisu morali da dolaze na lekarske komisije. Oni su mogli sa uputom izabranog lekara i predloga specijaliste da dođu u tercijarnu ustanovi. Kako se smirila epidemiološka situacija od 1. aprila 2022. godine neophodno je da sva osigurana lica pribave i saglasnost lekarske komisije za lečenje van područja matične filijale", navela je Latinović.

Upitana da li su na taj način pacijenti iz unutrašnjosti u neravnopravnom položaju u odnosu na Beograđane, tvrdi da nije tako.

"Ne može se tako reći. Neophodno je da se zdravstvena zaštita ostvaruju u zdravstvenim ustanovama na području svoje filijale. Tek kada osiguranici ne mogu to da ostvare dolaze u ustanovu tercijarnog nivoa u Beogradu, Kragujevacu, Nišu, Novom Sadu. Ne određujemo mi u koju ustanovu tercijarnog nivoa će da dođu", rekla je ona za Euronews Srbija.

Na pitanje da li mišljenje lekarske komisije ima veću snagu od mišljenja lekara, ona je navela da Zakon kaže da poslednju reč ipak daje lekarska komisija.

"Zakon o zdravstvenom osiguranju kaže da lekarska komisija daje saglasnost za upućivanje na lečenje van područja matične filijale. U tom smislu ima veću snagu od uputa lekara. Međutim, retki su slučajevi da se odbiju overe uputa. To imamo samo u onoj situaciji ako izabrani lekar prethodno nije pokušao pružanje usluge na području matične filijale", rekla je Latinović.

Ono što je sigurno, overa lekarskih uputa stvoriće ogromne gužve kod lekarskih komisija.

Trenutno: Se čita...