Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Poverenik: Pokušaji prevare sa NBS retki, kompanije češće na udaru

Poverenik: Pokušaji prevare sa NBS retki, kompanije češće na udaru

poverenik, nbs, pokušaji prevare

Češće se dešavalo da neko pokušava da vara građane preko društvenih mreža zloupotrebljavajuće logotipove kompanija, a ređe državnih institucija kao što je to nedavno urađeno sa Narodnom bankom Srbije, rekao je danas za Tanjug Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Miloš Marinović.

NBS je upozorila da se pojavilo više lažnih stranica na Fejsbuku sa njenim simbolima.

"Nismo imali često slučaj za državne organe, kao što je NBS. Uglavnom se koristi logo neke poznate firme, kompanije... Bilo je nezakonitih korišćenje Ideje, Koka Kole, DIS-a, i NIS-a kako bi se građani privukli da daju lične podatke", rekao je on.

Marinović kaže da dolaze s vremena na vreme predstavke i pritužbe građana koji su ili prevareni ili sumnjaju da postoji opasnost da budu prevareni na ovaj ili slične načine, te dodaje da je dobar put da se obrate Poverniku.

"Slično slučaju NBS, neko pokuša da vara koristeći pravi logotip institucije, državnog organa ili kompanije, i veoma sličnu internet adresu, kako bi ubedio građane da treba da daju podatke zarad na primer učešća u nekoj nagradnoj igri, ili dodeli poklona", objašnjava on.

Apeluje da građani treba da budu oprezni i kada ugledaju tako nešto treba da provere na zvaničnom sajtu konkretne institucije da li je zaista reč o njihovoj akciji.

"Dobro je da obrate pažnju na naziv internet adrese, da li je onakav kakva je zvanična, ili ima nekog manjka ili viška u znacima. A to pravi značajnu razliku", poručio je on.

Marinović je upozorio na teške posledice nesmotrenog davanja ličnih podataka.

"Dešavalo se da se otvore i preduzeća na tuđe ime. Da dođe praktično do krađe identiteta. Da ne znate da je neko na vaše ime otvorio firmu, bavi se poslom, što može da vam napravi silne probleme, dovede vas u dugove. Problemi mogu da budu veoma veliki", smatra on.

On apeluje da građani budu oprezni, i ako primete nešto sumnjivo, da se ne zaleću na lažno obećanje, nego da izvrše proveru i kontaktiraju nadležni organ.

"A ako su već dali podatke onda da kontaktiraju MUP, Odeljenje za visokotehnološki kriminal Višeg javnog tužilaštva, a mogu da se obrate i Povereniku koji će dalje sprovesti proceduru", rekao je on.

Poverenik podseća da su lični podaci građana postali danas platežno sredstvo, te da se na njima se jako puno zarađuje.

"Na darkvebu imate i cene pojedinih podataka o ličnosti. A zamislite kada su u pitanju podaci nekoliko hiljada građana koliko se tu zarađuje. Dokazano je da su najbogatiji na svetu vlasnici društvenih mreža, koji te mreže nude besplatno, a to znači da trguju vašim podacima", rekao je on.

Poverenik sa OEBS-om vodi i kampanju "Neka ostane lično" čiji je cilj veća edukacija građana.

"Ta edukacija, informisanost, treba da bude opšta, i prema svima. Poverenik čini koliko može, stalne su obuke, sa OEBS- om smo u toj kampanji. Spotovi se emituju na mnogim televizijama. To je od opšteg društvenog značaja", rekao je on.

Podseća da je još 2020. predložio da se zaštita podataka o ličnosti uvede u nastavne planove i programe osnovnih i srednjih škola,

"Nadam se da se to ostvariti. Ministar prosvete se složio sa tom idejom, ali postoji procedura. Nisam siguran da može da bude od ove školske godine, ali čim bude bilo moguće biće uvedeno. Nastaviću da vršim blagi pritisak to je neophodno", rekao je on.

Edukovati učenika je bitno jer mladi najviše daju podatke preko društvenih mreža i to olako, ne čitajući politike privatnosti.

"Ako njih naučimo mi ćemo obezbediti sebi u budućnosti generacije koje će znati kako da štite svoje podatke. Mladi će naučiti svoje roditelje kako da štite podatke", zaključio je on.

Trenutno: Se čita...