Članovi Združene akcije "Krov nad glavom" i Udruženja likovnih umetnika Srbije danas su se okupili u galeriji ULUS kako bi održali protest i izložbu povodom iseljenja iz stana slikarke Dragane Milisavljević.
Cilj javnog pretresa i umetničkog performansa bio je da učesnici sakupe svu dokumentaciju vezanu za prinudno iseljenje Dragane Milisavljević, mapiraju aktere koji profitiraju od industrije dugova i diskutuju o međusobnim iskustvima.
Događaj je bio interaktivan, sa akcentom na uključivanje prisutnih umetnika, aktivista i građana u pronalaženje rešenja.
„Pokušavamo da skrenemo pažnju na sve slične slučajeve, jer imamo veliki sistemski problem sa kojim se suočavaju svi građani ove zemlje, a ono što možemo da uradimo je da koristimo umetničke resurse koje imamo, poput trenutne društveno angažovane umetničke akcije“, kazala je članica Udruženja likovnih umetnika Srbije Marija Kauzlarić.
Predstavnik „Krova nad glavom“ Ivan Zlatić rekao je da se slučaj Dragane Milisavljević razlikuje od ostalih zbog toga što u javnosti uglavnom postoji sumnja da su ljudi koji su izbacivani na ulicu i sami krivi, jer nešto nisu uradili kako treba.
„Ovo je drastična situacija u kojoj imamo osobu koja je apsolutno sve uradila po pravilima i zakonu i na kraju je završila na ulici bez ikakve imovine. U pozadini onoga što zovemo izvršni postupak imamo jedan predatorski sistem kojeg zakon ne interesuje. Nekad to nije dovoljno vidljivo, jer se zloupotrebom slabosti druge strane izvršitelji i poverioci predstavljaju kao oni koji su uvek u pravu, dok u slučaju Dragane Milisavljević vidimo da to nije istina“, rekao je Zlatić.
Slikarka u penziji Dragana Milisavljević, koja ima 82 godine, izbačena je 8. jula iz svog stana u Cvijićevoj 79 u Beogradu, u prisustvu izvršiteljke Mirjane Dimitrijević i uz asistenciju policije.