Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je da nije siguran da je Vojska Srbije pripremljena za uvođenje obaveznog vojnog roka i ocenio da zbog te odluke može biti velikih problema.
On je podsetio da je obavezni vojni rok ukinut 2011. godine i da je od tada prošlo dosta vremena i puno toga se promenilo.
"Organizacija koju vode ljudi koji sada uglavnom vode računa o tome kako da se napravi dekor za proslave i političare, da se oni lepo osećaju, sada treba da preuzme težak zadatak. Treba sve kupiti, sve srediti – krevete i mokre čvorove, treba definisati novi pristup ishrani, obezbediti sve ljude koji su u logistici tog projekta, zatim učiniti i mnogo toga na pridobijanju javnog mnjenja“, ocenio je Radić.
On je istakao da odluku Vlada samo rutinski potvrđuje jer "u Srbiji odluke donosi jedan čovek".
Ipak, Radić ističe da će biti potrebna i zakonska prilagođavanja i procedure.
Podseća da se o vraćanju redovnog vojnog roka govori i da se to priprema već sedam godina, ali sam datum kada je saopštena ta odluka ima i političku podlogu.
"Datum početka ponovnog služenja vojnog roka i koliko će trajati pripreme za to biće prilagođeno procenama reakcija javnog mnjenja“, smatra Radić.
On kao potencijalne probleme vidi kratko služenje vojnog roka, ali i moguće zloupotrebe.
"Mi smo na ovim našim prostorima jako skloni tome da se to razvodni i da se stvori jedan jako veliki broj privilegovanih na koje se obaveza neće odnositi. A tu su i oni drugi na koje će se odnositi zato što nisu u poziciji da njihovi tata i mama mogu da srede, da se ta obaveza izvrda“, naveo je Radić.
On je ukazao da je potrebno dobro regulisati civilno služenje vojnog roka.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas na promociji novih oficira Vojske Srbije da je, kao vrhovni komandant, potpisao saglasnost za obavljanje redovnog vojnog roka u trajanju od 75 dana.
Odmah nakon toga je Vlada Srbije usvojila zaključak kojim se nalaže Ministarstvu odbrane da hitno pokrene proceduru za vraćanje obaveznog služenja vojnog roka.