Ni nakon današnjeg, trećeg, sastanka radne grupe nije postignut dogovor o iznosu minimalne cene rada za sledeću godinu, a očekuje se da će na kolegijumu
Socijalno-ekonomskog saveta, koji je zakazan za 13.30 časova, biti poznat stav Vlade Srbije i koliko je država spremna da smanji poreska opterećenja na plate.
Posle sastanka radne grupe, sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović je za Tanjug izjavio da sindikati ostaju pri stavu da bi minimalac trebalo da iznosi koliko i minimalna potrošačka korpa, a ona je u maju bila 39.270 dinara.
Prema njegovim rečima, poslodavci su prihvatili predlog Vlade da minimalac bude 35.012 dinara, pod uslovom da dobiju poreske olakšice na plate.
"Danas će biti održan kolegijum Socijalno-ekonomskog saveta, na kome će učestvovati i ministar finansija Siniša Mali. Očekujemo da na ovom sastanku dođe do malog pomeranja, odnosno, približavanja stavova, ali neko bitnije poboljšanje ne očekujemo", rekao je Mihajlović.
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković je potvrdio da poslodavci prihvataju predlog Vlade Srbije o cifri od 35.012 dinara, pod uslovom da dobiju adekvatnu naknadu u vidu smanjenja poreskih opterećenja na plate.
"Očekujemo dogovor sa Ministarstvom finansija i da dobijemo određenu kompenzaciju kako se ne bi desilo da povećanje minimalca i ostalih zarada koje se tada takođe pomere naviše, bude veće i da ide na teret privrede, da privreda ako ne može dobiti olakšice bar ne dobije opterećenje", rekao je za Tanjug Atanacković.
Dodao je da se na današnjem kolegijumu od ministra finansija očekuje da iznese stav Vlade i kaže koje i kolike olakšice privreda može da očekuje.
Prema njegovim rečima, dalja procedura podrazumeva da će definitivna odluka o tome postoji li konsenzus socijalnih partnera tj. Vlade Srbije, sindikata i poslodavaca oko minimalca, biti doneta na sednici SES-a 2. septembra a ako dogovora ne bude visinu minimalca utvrdiće Vlada Srbije do 15. septembra.
(Tanjug)