RERI i Društvo mladih istraživača iz Bora podneli su Ministarstvu zaštite životne sredine zahtev za vanredni inspekcijski nadzor nad kompanijom Ziđin Bor koper.
Kako se navodi, zahtev je podnet zbog "sumnje da su visoke koncentracije arsena u vazduhu tokom 2021. u Boru posledica prerade rude u topionici bakra u okviru njihovog privredno-industrijskog kompleksa".
Kako je objavio RERI (Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu), "visoke koncentracije arsena zabeležene su i tokom 2022. godine, te je tako krajem januara koncentracija arsena u vazduhu bila 180 puta viša od dozvoljene".
"RERI i Društvo mladih istraživača iz Bora zahtevaju hitno sprovođenje vanrednog inspekcijskog nadzora, koji će rezultirati nalaganjem kompaniji Zijin da sprovede tehničke, tehnološke i organizacione mere za sanaciju izvora i uzroka emisije arsena iz svojih postrojenja", navodi RERI.
Kako je naglašeno, "prosečna godišnja vrednost arsena u Boru višestruko premašuje dozvoljene vrednosti na svakoj mernoj stanici u gradu".
Šefica katedre za zaštitu životne sredine na Tehničkom fakultetu Univerziteta u Boru Snežana Šerbula navela je da je arsen uvek bio problem u Boru.
"Arsenopirit je prateći mineral rude bakra i što je veće topljenje rude bakra sa velikom koncentracijom arsena, to su veće i koncentracije arsena u vazduhu", objasnila je Šerbula.
U zvaničnoj studiji Unapređenje upravljanja kontaminiranim lokalitetima u Srbiji, koju su izradili Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo zaštite životne sredine i Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", izneti su podaci o oboljevanju Borana, te se navodi da "za sve maligne tumore osim tumora kože postoji značajno veći rizik u obolevanju i umiranju i kod muškaraca i kod žena u Boru".
"Ovaj obrazac se opaža za rak bronhija i pluća, rak jetre, pankreasa, bubrega, bešike, rak kolona i rektuma, štitne žlezde, limfopoetskog tkiva, Hodžkinovog i ne-Hodžkinovog limfoma…", navedeno je u izveštaju, podsetio je RERI.