Radio-televizija Srbije (RTS) je danas negirala navode potpredsednice Stranke slobode i pravde (SSP) Marinike Tepić u vezi sa oglašavanjem RTS-a u štampanim medijima i na portalima.
RTS je na svom sajtu objavio da se „oglašava po zakonu i iz komercijalnih prihoda“.
Tepić je najavila 15. oktobra da će skupštini Srbije predati zakon za ukidanje takse za RTS.
„RTS je sada baš prekardašio sa upumpavanjem miliona u Informer, Alo… Ovakav RTS ne može više da se finansira iz televizijske takse/pretplate preko računa za struju….“, napisla je ona na mreži Iks (X)
Kazala je da će zato biti predložen zakon o ukidanju televizijske pretplate, pa neka, kako je dodala, „RTS plaća tabloide od para koje sam zaradi“.
Prethodno je, isto na mreži Iks, objavila i da je RTS za reklamiranje svog programa u pojedinim štampanim i onlajn medijima u prethodnih 20 meseci platila gotovo milion evra.
„Ljudi, pa ovo nema nigde na svetu – da javni servis RTS plaća tabloidima da ga reklamiraju. Pre nekoliko dana je upumpao 250.000 evra u Informer, Alo, Kurir… I pre toga 300.000 evra. I još 350.000 evra“, napisala je ona.
Javni servis Srbije je naveo da „nije prvi put kako se Tepić sekira zbog novca uloženog u oglašavanje RTS-a“, te da to “ takođe, nije prvi put da se bezrazložno sekira“.
„U poslovnom rečniku, opasno je iznositi netačne podatke i optuživati bez prethodne provere. U rečniku ostrašćenog političara, očigledno je sve to normalno“, naveo je RTS.
Navedeno je da se oglašavanje finansira isključivo iz komercijalnih prihoda RTS, te da „cifre kojima Tepić manipuliše dovode u zabludu građane Srbije a nanose štetu RTS-u“.
„Netačna je i tvrdnja da se RTS oglašava samo u Informeru, Kuriru i Alo-u. U 2021. budžetom je obuhvaćeno 15 medija, 2022. i 2023. godine 13 medija, 2024. godine 11 medija“, piše RTS.
Građani Srbije uz račun za struju plaćaju mesečnu taksu za RTS i Radio televiziju Vojvodine, koja je 4. jula ove godine porasla sa 299 na 349 dinara.