Tragedija u Novom Sadu, kada je pala nadstrešnica renovirane Železničke stanice i ubila 15 ljudi, otvorila je ponovo pitanje tajnosti ugovora po kojima se realizuju ključni državni projekti.
Mada su eksperti više puta upozorili da ne postoji osnov da se takvi dokumenti kriju od javnosti, vlast već godinama kao tajne, što zvanično, što nezvanično, tretira desetine ugovora koje je sklapala u ime i od novca građana, piše nova.rs.
Čitava je lepeza poverljivih poslova od gradnje pruga i saobraćajnica, preko dogovora o energetici, davanja aerodroma pod koncesiju do izrade spomenika.
Za javnost je tajna čak i spisak naših građana koji iznajmljuju državne vile.
Naime, iz Društva za iznajmljivanje nekretnina DIPOS, koje se stara o nepokretnostima u vlasništvu Srbije, za nova.rs je objašnjeno da svi akti po kojima se državni objekti daju u zakup za smeštaj stranih diplomatsko-konzularnih predstavništava, diplomatskih i drugih stranih predstavnika nose oznaku poverljivo.
Kako navode, prema odluci Vlade, oni predstavljaju "tajni podatak od interesa za Republiku Srbiju".
"Društvo ne može odgovoriti na zahtev za dostavu spiska zakupaca objekata kojima upravlja i visinom zakupnina, jer je procenilo da je, radi zaštite pretežnijeg interesa, u ovom slučaju odnosa Republike Srbije sa drugim državama i međunarodnim organizacijama, neophodno uskratiti tražene informacije", navodi se u odgovoru DIPOS-a.
Dodaje se da je samo za potrebe vođenja postupaka koji su pokrenuti radi naplate neplaćenih računa skinuta oznaka poverljivosti.
U svom dopisu su potvrdili da se ti objekti, kada za njih ne postoji zainteresovanost stranih predstavništava, daju u zakup domaćim firmama i građanima.
Iz DIPOS-a, međutim, nisu želeli da dostave spisak građana koja zakupljuju državne objekte i po kojoj ceni, kao ni objašnjenje da li i zašto taj spisak ima oznaku tajnosti.