Premijer Miloš Vučević izjavio je da su "naložene mere koje ministarstva moraju da primene u smislu pravne i socijalno ekonomske zaštite Srba na KiM, kao i naših nacionalnih interesa".
"I to je ono što je direktno povezano sa onih pet oblasti o kojima je predsednik pričao, vraćanje stanja pre ovih jednostranih poteza vlade Albina Kurtija. To je svakako da proglasimo Kosovo i Metohiju kao području posebne socijalne zaštite. To je dalje jačanje srpskih institucija na Kosovu i Metohiji i njihovo osnaženje i nedozvoljavanje da one budu ugašene", rekao je Vučević posle sednice Vlade Srbije.
On je naveo da je "vrlo bitno i formiranje posebnog ili specijalnog, a videće se kako će se formalno-pravno definisati, odeljenja tužilaštva koje će procesuirati sve počinioce krivičnih dela vezana za ono što se dešava na Kosovu".
Takođe, ići će se sa zahtevom ka Skupštini Srbije da "nevažećim, odnosno nelegalnim proglasi sve akte koji su suprotni sporazumima između pregovarčkih strana od proglašenja Kosova".
"Znači sve ono što se činilo jednostrano, sve ono što je poništavalo dogovore i napore za nas ne postoji, nevažeće, neobavezujeće i ne može da proizvodi pravno dejstvo", rekao je Vučević.
Predsednik Aleksandar Vučić je predstavio sinoć zahteve i poteze Srbije u vezi sa situacijom na KiM, podeljene u pet oblasti i rekao da će "u tom cilju biti pokrenuta globalna diplomatska kampanja i da će razgovarati do kraja novembra sa 60 svetskih lidera kojima će predstaviti sedam nužnih tačaka za napredak u dijalogu".
Naloženo da se pokrene procedura obaveznog služenja vojnog roka
Vlada Srbije usvojila je i zaključak kojim se nalaže Ministarstvu odbrane da hitno pokrene proceduru za vraćanje obaveznog služenja vojnog roka u trajanju od 75 dana.
"Mislim da će Vlada Srbije do kraja sledeće nedelje, a biće pozvan i predsednik Srbije kao vrhovni komandant da prisustvuje sednici, usvojiti predlog izmena zakona kojim ukidamo suspenziju obaveznog služenja vojnog roka, ali ga definišamo na 75 dana", rekao je Vučević.
Naveo je da je ideja da obavezno služenje vojnog roka zaživi sredinom sledeće godine.
Dodao je da se kreće u proces definisanja kako da mladi regruti koji su recimo završili elektrotehničke, mašinske i slične škole mogu da služe vojni rok i u Vojno-tehničkom institutu i onim organizacionim delovima Vojske Srbije i Ministarstva odbrana koje zahtevaju veće tehničko i tehnološko znanje.
"Nama će trebati mladi momci koji znaju da vode i voze besposadne letelice, dronove, tako da će imati i klasičan oblik služenja vojnog roka, ali imaćemo i mladiće koji su određenih profila školske spreme da mogu da u posebnim jedinicama Vojske Srbije pomognu državi svojim znanjem i veštinama", rekao je Vučević.