Ekonomista Saša Đogović ocenio je da jedan od glavnih razloga zašto su cene u Srbiji, posebno prehrambenih proizvoda, više nego na drugim tržištima jesu upravo marže.
Dodao je da se mora imati u vidu i odgovornost države i pasivnost regulatornih tela.
Đogović je za Insajder rekao da je država formirala regulatorna tela, da su kadrovi Komisije za zaštitu konkurencije birani u skupštini, tako da odgovornost snosi i država, kao i regulatorna tela.
"Naša Komisija za zaštitu konkurencije je dosta pasivna, kasno reaguje i njen zadatak je da redovno analizira situaciju. Ona mora da koristi kontrolni mehanizam da vidi da li postoji tržišna utakmica ili je trgovina zasnovana na kartelizaciji", rekao je on.
Komentarišući akciju "Najbolja cena" koja se završava za dva dana, Đogović je istakao da se može očekivati da će se cena proizvoda koji su tokom akcije bili na sniženju, sada ponovo vratiti na nivo od pre akcije.
"Ova akcija ima i kratkoročne efekte, vrlo minimalne kada govorimo o kretanju inflacije, ali u tom periodu deluje kao andol ili osveživač kućnih budžeta, jer omogućava da se neki egzistencijalni proizvodi nabavljaju po nižim cenama, tako da smo svedoci stvaranja određenih zaliha. I možemo računati da će doći do sleganja tla i da se cene posle akcije vratiti na pređašnji nivo", napominje Đogović.
Premijer Srbije Miloš Vučević renije je kao glavni razlog visokih cena istakao visoke marže i pozvao trgovinske lance da se urazume i poštuju državu koja im je, kako kaže omogućila uslove za rad.