Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Žene - žrtve porodičnog nasilja

Žene - žrtve porodičnog nasilja

Žene , nasilje, porodicno nasilje, k-013, srbija

Prema podacima Ministarstva za ljudska i manjinska prava, u našoj zemlji je u poslednjih deset godina više od 300 žena izgubilo život u porodičnom nasilju . Mnoge od njih godinama trpe razne oblike zlostavljanja i ne usuđuju se da prijave nasilnike.

Prema istraživanju OEBS-a i Ujedinjenih nacija, svaka treća žena je tokom svog života bila izložena fizičkom, a svaka druga psihičkom nasilju. Kako bi se tome stalo na put, neophodna je redovna edukacija i informisanost stanovništva o toj temi, navode stručnjaci.

"To može da se sprovede u školama i omladinskim centrima što je jako važno jer je bitno da što ranije postanemo svesni prava koje imamo i toga šta nasilje uopšte predstavlja. Ukazujem na to šta nasilje uopšte predstavlja jer nažalost društvo nije toliko svesno šta nasilje može da predstavlja a to mogu da budu neki oblici koji se nama čine kao sitnice a oni u stvari jesu nasilje i mogu da eskaliraju do mnogo težih stvari pa i do femicida.” rekla je Bojana Milić iz Sos ženskog centra.

Nije redak slučaj da prolaznici kada pred sobom vide neki oblik nasilja nad ženom, uopšte ne reguju na tu pojavu, pogotovo ako steknu utisak da žrtva poznaje nasilnika. Ženama koje godinama trpe nasilje najčešće je potrebno mnogo vremena i hrabrosti da prijave nasilnika.

"Tu je uglavnom strah od osude, strah od svaljivanja krivice na njih i jednostavno strah da neće naići na podršku. Žene prijave nasilje onda kada se osete spremnom za to i onda kada su osnažene i to je sasvim u redu.” , kaže Milić iz Sos ženskog Centra.

Danas je pored fizičkog i psihičkog nasilja sve zastupljenija i osvetnička pornografija koja podrazumeva neovlašćeno snimanje i deljenje intimnog sadržaja, u čijem su slučaju najčešće žrtve-žene.

 

Trenutno: Se čita...