Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Cene sirovina porasle, ali Šolc kaže nema obustave uvoza ruskog gasa

Cene sirovina porasle, ali Šolc kaže nema obustave uvoza ruskog gasa

berza, cena nafte, gas

Na berzama u Evropi je došlo do panike i pada akcija zbog vrtoglavog skoka cena nafte, gasa, ali i drugih sirovina i pšenice.

Nemački kancelar Olaf Šolc je izjavio da uzbuni zbog spekulacija o prekidu uvoza ruskog gasa i nafte u Uniju nema mesta, zato što je to "od suštinske važnosti za svakodnevni život građana Evrope".

Na drugi način se energenti potrebni za stanovništvo i industriju zasad ne mogu nabaviti, predočio je nemački kancelar, ali su berzanski stručnjaci objasnili da je već sad teško dopremati ruski gas i naftu zbog rata u Ukrajini i velikih teškoća oko transporta.

Berze i akcionari čekaju, kako se navodi, preokret u ratu u Ukrajini i primirje, obustavu vatre, jer je tek tad moguće zamisliti da bi ozbiljni pregovori mogli dovesti do trajnijeg mira i nekog rešenja za sukob, a time i smirivanje stanja u svetskoj ekonomiji.

U poslovnim krugovima vlada velika neverica u mogućnost smirivanja ukrajinskog sukoba i otud brzog pada cena naročito nafte, koja je premašila 130 dolara po barelu, i gasa koji je dostigao vrtoglavih 3.500 dolara za hiljadu kubnih metara.

Administracije u Vašingtonu traži od Evropljana da obustave uvoz ruske nafte i gasa i američka privredna agencija Blumberg smatra da treba odlučiti između rampe na ruski gas i naftu i okončanja velikih ruskih zarada zbog ogromnog porasta cena, i toga da se nastavi s uvozom iz Rusije i cene padnu. Nagli porast cena energenata, sirovina, metala i žitarica gura privredu u inflaciju, a skupoća u pad potrošnje u smanjenje proizvodnje, pa je najgori scenario "stagflacija", inflacija u sve manji i konačni ekonomski rast na nuli.

Ekonomski i berzanski stručnjaci pomno prate ukrajinski sukob i, uz donekle drugačije zaključke od političara, uglavnom misle da se rat u Ukrajini može zaustaviti tek kad ruski predsednik Vladimir Putin dostigne bar deo svojih ciljeva, a to su izgleda nadzor nad istokom i jugom Ukrajine, potpuno ili delimično zauzimanje Kijeva i Harkova, što ne samo vlasti u Kijevu već i Zapad odlučno odbija da prihvati.

A da su strah i neverica veliki, kako ukazuju, govori i da je cena zlata, koje se kupuje kao pribežište od propasti akcija i novca, premašila dve hiljade dolara po kilogramu, dok je bitkoin osetno pao i to na 38 hiljada dolara.

Posledice ove situacije su, kako se prognozira, da će centralne banke zbog sumnje da će se rast ekonomije usporiti, podići kamatne stope, a realne stope, zbog razlike izmedju nominalnih stopa i stopa inflacije, već dostižu nove rekorde, uprkos rastu kamata.

Pad kupovne moći domaćinstava je neminovan i već se osećaju posledice po potrošnju i privredni rast, a preduzeća ne mogu da izdrže rast sirovina.

Konačni zaključak je da će kao posledicu rata u Ukrajini ekonomija doživeti još veći udar inflacije koja neće moći da se zadrži na duži rok i lako će premašiti osam odsto godišnje.

Trenutno: Se čita...