Delimično prebrojani glasački listići pokazuju da je 56 odsto glasova bilo "protiv" na referendumu o tome da li Moldavija treba da doda svoje planove za članstvo u EU u Ustav.
Rezultati prevremenih predsedničkih izbora doneli su aktuelnoj predsednici Maji Sandu malo prednosti, piše Dojče vele.
Izborna komisija je saopštila da je 56 odsto birača iz još uvek nezvaršenog brojanja reklo "ne" na predlog za Eu, dok je 44 odsto reklo "da".
Uglavnom poljoprivredna zemlja sa oko 2,5 miliona stanovnika, Moldavija pokušava da prekine veze sa Moskvom i približi se EU od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine. Bivša sovjetska republika započela je pregovore o članstvu u EU u junu.
Uoči referenduma ankete su pokazale da bi oko 55 odsto Moldavaca podržalo taj potez, dok je 34 odsto bilo protiv.
Međutim, da bi rezultat bio validan, trebalo bi da učestvuje najmanje 33 odsto biračkog tela.
Proruske stranke su pozvale ljude da glasaju "ne" ili da u potpunosti bojkotuju glasanje.
U međuvremenu, aktuelna predsednica Maia Sandu bila je bliža drugom mandatu, nakon što su joj rani rezultati na predsedničkim izborima u zemlji doneli malu prednost u odnosu na svog glavnog rivala.
Sa više od 40 odsto prebrojanih glasova, Sandu je imala 35 odsto glasova i tako će se verovatno u drugom krugu suočiti sa svojim najbližim konkurentom Aleksandrom Stojanoglom. Do sada je imao 30 odsto viših od očekivanih.
Uoči izbora u nedelju, moldavske vlasti saopštile su da su otkrile masovnu šemu kupovine glasova koja navodno uključuje milione dolara iz Rusije.
Policija je optužila Ilana Šora, odbeglog biznismena i bivšeg političara koji živi u Rusiji, da pokušava da plati biračima da podrže određenog predsedničkog kandidata i glasaju "ne" na referendumu o EU.
Šor, koji je prošle godine osuđen u odsustvu za prevaru, pod zapadnim je sankcijama i negira da je počinio krivična dela.
Policija je upozorila da bi do četvrtine glasačkih listića moglo biti uprljano ruskim gotovinom.
Vlasti su takođe saopštile da su otkrile plan koji uključuje stotine ljudi koji su odvedeni u Rusiju kako bi bili obučeni za organizovanje nereda i stvaranje "masovnih nereda" u Moldaviji.
Sandu je više puta upozoravala na pokušaje Rusije da se meša u glasanje - optužbe koje je Moskva odbacila.