Ruska rublja je dostigla najniži nivo od 24. marta 2022, pokazuju zvanični podaci Ruske centralne banke, dan posle eksperimentalnog ispaljivanja hipersonične rakete na Ukrajinu.
Zvanični kurs Ruske centralne banke bio je danas 102,58 rublje za dolar, odnosno iznad simboličnog praga od 100.
Na pad vrednosti rublje utiču i nove američke sankcije uperene protiv Gasprombanke, finansijskog dela gasnog giganta Gasproma.
Evro se danas menjao za 107,43 rublje.
Pad rublje zabeležen je dan posle ruskog ispaljivanja hipersonične rakete nove generacije na Ukrajinu, posle čega je ruski predsednik Vladimir Putin rekao da je Rusija "spremna za sve" scenarije u sukobu koji je dobio "svetske odlike".
Nekoliko sati posle toga američka vlada objavila je uvođenje niza sankcija uperenih protiv pedesetak ruskih banaka, među kojima i Gasprombanku, finansijski ogranak državnog gasnog giganta Gasproma, koja se koristi za energetska plaćanja prema stranim klijentima.
Retrikcije su uperene i na druge male ili srednje ustanove za koje se sumnja da Rusija koristi za prenos svojih plaćanja za opremu i tehnologiju koju nabavlja.
"Postoji veliki rizik da će se nastaviti slabljenje rublje", upozorio je preko Telegrama Jevgenij Kogan, profesor prestiđne Visoke ekonomske škole u Moskvi.
Ruske banke pod sankcijama Vašingtona ne mogu da vrše transakcije koje imaju bilo kakvu vezu sa američkim finansijskim sistemom.
Kogan je ocenio da će na kraju novi lanci međunarodnog plaćanja biti uspostavljeni, ali dok se taj proces ne uspostavi prihodi od izvoza bi mogli privremeno da budu smanjeni tako da je moguće da će rublja dalje padati narednih meseci.
Pad vrednosti rublje događa se u vrlo neizvesnom geopolitičkom kontekstu na nekoliko nedelja od povratka Donalda Trampa u Belu kuću, pošto je u ovoj fazi teško predvideti njegov stav prema Moskvi.
Rublja je bila ovako niska u prvom tromesečju 2022. na početku ruske invazije na Ukrajinu, menjalo se 120 rublja za dolar zvanično 11.marta 2022.godine. Tada je i Zapad uveo niz sankcija u nastojanju da oslabi rusku privredu.
Od tada Moskva je sve učinila da održi privredu, ulažući između ostalog astronomske sume u vojne narudžbe i preusmeravajući svoj izvoz energenata maksimalno ka azijskom tržištu.
Pre sukoba početkom 2022. jedan dolar se u proseku menjao za 75 do 89 rubalja.