Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Pančevka Katarina Mandić - Život istkan od tkanja

Pančevka Katarina Mandić - Život istkan od tkanja

katarina mandic, pancevo, tkanje

Katarina Mandić nije volela promene, ali je skupila hrabrost da napravi poslovnu. Vodila ju je ljubav i želja da otkrije svoju kreativnu, umetničku stranu. Zahvaljujući Etno mreži koja osnažuje preduzetnice, njeni tkalački radovi danas predstavljaju Srbiju širom sveta, a stranci ih mogu kupiti u Beogradu.

„Žene mogu da promene sve, menjajući sebe“, priča nam ova vlasnica tkačko-zanatske radnje iz Pančeva dok sedimo u hotelu Meriot u Beogradu koji njene, i ručne radove žena iz cele Srbije prodaje kao ekskluzivne suvenire.

Katarina je učena da je državna služba izbor koji se čuva, tako je bilo u njenoj porodici, otac je vojno lice. I ona je radila pri vojsci, a kasnije u Ministarstvu odbrane, takođe na važnim poslovima kripto-zaštite. Napustila je sigurnost dobrih i stalnih primanja zbog izazova – tkalačkog razboja.

Na umetnički presedan odveo ju je folklor kojim se bavi od kad zna za sebe, punih četrdeset godina:

„Poželela sam u nekom trenutku da naučim neku tehniku koja se primenjuje u izradi narodne nošnje. Tada su, pre osamnaest godina, bili aktuelni kursevi tkanja. Pokojna mama i ja smo otišle na taj kurs koji je sve promenio“, kaže Mandićeva.

Život istkan od tkanja

Uskoro je kupila prvi razboj i počela je umetnička avantura, nakon pet godina registrovala je svoju delatnost. Nije imala velike ambicije, jer nije imala preduzetničko iskustvo, a sada je gazdarica u svojoj firmi.

„Živim svih ovih godina samo od tkanja, vrata su se otvarala, nisam baš imala jasan biznis plan, osim da ću raditi delove narodne nošnje. Pre toga, tkanje mi je bilo hobi, kroz pet godina sam zadovoljila svoju znatiželju u smislu izrade različitih tkanih predmeta i shvatila da najviše proizvoda mogu da prodam upravo u folkloru“.

Mandićeva radi tkane delove narodne nošnje i suvenire, sada sarađuje sa drugim radionicama narodnih nošnji iz cele Srbije, a njeni božanstveni radovi „plešu“ po celom svetu.

Saradnja sa Etno mrežom koja čuva kulturnu baštinu, tradicionalne tehnike starih zanata, motive, ali i osnažuje žene koji se bave rukotvorinama, bila je presudna, jer osnaživanje ne znači samo „zajedno smo jače“, vrlo je konkretno, ako pokrenete svoj biznis.

„Ne samo da su oni kupci mojih proizvoda, za ovih 13 godina bilo je mnogo poslovnih seminara, to mi kao preduzetnici mnogo znači, ušla sam u njega sa zanatom, ali vođenje posla i druge stvari koje su me dočekale, nisam za to bila spremna. Ti seminari kroz koje sam prošla ojačali su mi i poslovnu i ličnu stranu“, kaže Mandićeva u čijim tkanim jastucima sedimo u predvorju hotela.

Trenutno: Se čita...