Poslanica Evropskog parlamenta Irena Joveva zahtevala je danas hitno puštanje na slobodu šestoro aktivista i studenata, koji se nalaze u pritvoru duže od 60 dana zbog navodnog pokušaja rušenja ustavnog uređenja Srbije, i upozorila da je život jedne od pritvorenih, profesorke Marije Vasić, u pitanju jer se odlučila na štrajk glađu i žeđu.
„Neprihvatljivo je da su borba za bolju Srbiju i ljudska prava dovele Mariju Vasić i još pet osoba u zatvor. Zatvor ih je primorao da posegnu za poslednjim sredstvom koje im je preostalo – štrajkom glađu. Ako vlada ne reaguje, biće odgovorna za posledice“, navela je Irena Joveva na društvenim mrežama.
Evropski parlament je u Rezoluciji koju je usvojio 7. maja zatražio oslobađanje pritvorenika.
„Evropski parlament poziva srpske vlasti da oslobode Mariju Vasić, Lazara Dinića, Mladena Cvijetića, Lada Jovovića, Srđana Đurića i Davora Stefanovića iz pritvora“, navodi se u Rezoluciji koja je usvojena na predlog izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Tonina Picule.
Evropski parlament je izrazio žaljenje „zbog navodnog nezakonitog prisluškivanja“ i pritvaranja pet aktivista iz opozicionog Pokreta slobodnih građana (PSG) i jednog studenta iz organizacije STAV u martu 2025. godine, kao i zbog raspisivanja poternica za drugim aktivistima STAV-a.
„Osuđujemo korišćenje ovog slučaja od strane propagandnih medija i neosnovano produžavanje pritvora“, navodi se u rezoluciji.
Profesorka Marija Vasić, koja štrajkuje glađu i žeđu već 48 sati zbog odluke o produženju pritvora za aktiviste koji su okrivljeni za navodni pokušaj rušenja ustavnog poretka, smeštena je danas popodne u Specijalnu zdravstvenu bolnicu u Beogradu, koja je krovna zdravstvena ustanova za sve kazneno-popravne zavode u Srbiji, saopšteno je iz Uprave za izvršenje zavodskih sankcija.
To je za Betu potvrdio i izvor iz zatvorske bolnice u Beogradu.
„Ona je sada stabilno, prima infuziju jer je jutros bila kolabirala“, rekao je taj izvor.
Advokat Veljko Milić izjavio je danas da je „skandalozna“ informacija da je profesorka Marija Vasić prebačena u zatvorsku bolnicu u Beogradu.
„Skandalozno je da ona ide u zatvorsku bolnicu, a bivši ministar Goran Vesić koji je osumnjičen za slučaj ‘Nadstrešnica’ iz pritvora u kojem se nalazio biva smešten na Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici“, rekao je Milić agenciji Beta.
Dodao je da je očigledno reč o različitim tretmanima za okrivljene i dodao da je to jasan slučaj teške diskriminacije.
Veljko Milić je još naveo i da nedavni slučaj kada je novosadski advokat Nemanja Aleksić vulgarno vređao i fizički nasrtao na patrolu saobraćajne policije takođe pušten iz pritvora i smešten na Institut u Sremskoj Kamenici.
Milan Čanak, sin profesorke Marije Vasić, izjavio je danas da ne zna gde su mu odveli majku, jer im je u zatvorskoj bolnici u Beogradu ranije rečeno da nije tamo.
„Ukoliko je uskoro ne pronađemo, prijaviću njen nestanak“, rekao je ranije Milan Čanak agenciji Beta i dodao da njegova majka jutros nije mogla da hoda i jedva je govorila.
Građani, studenti i opozicioni političari od jutros blokiraju ulaze u zgradu suda u Novom Sadu i zahtevaju puštanje na slobodu pritvorenih aktivista i studenata.
Studenti su najavili da će blokada trajati sve dok politički zatvorenici ne budu pušteni na slobodu.
Šestoro aktivista i studenata opozicionog Pokreta slobodnih građana i organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV) u pritvoru je već 60 dana nakon što su okrivljeni za pokušaj rušenja ustavnog poretka, a sud im je u utorak produžio pritvor za još 30 dana.
Još šestoro aktivista STAV-a okrivljeno je za isto delo, a oni su se u trenutku hapšenja nalazili u inostranstvu, gde se nalaze i danas.
Svi oni su okrivljeni na osnovu audio snimka prisluškivanog razgovora aktivista i studenata.
Prema navodima branilaca, snimak je sačinila Bezbednosno-informativna agencija (BIA).
Snimak je potom emitovan na režimskim televizijama, 14. marta, nakon čega je sutradan šestoro aktivista uhapšeno.
Branioci okrivljenih su u više navrata naveli da je BIA razgovor porisluškivala nezakonito i dodali da audio snimak ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.
Dodaj komentar