Poslanik Evropskog parlamenta (EP) Gordan Bosanac izjavio je danas da činjenica da je dvoje čelnika Evropske unije (EU) primilo predsednika Srbije u trenutku duboke krize u zemlji za Aleksandra Vučića predstavlja posebnu neprijatnost, a ne posebnu čast.
Bosanac je za N1 rekao da je očigledno da je pismo koje su uoči sastanka predsednici Evropske komisije (EK) Ursuli fon der Lajen uputila 32 poslanika EP, među kojima je i on, imalo odjeka u evropskim institucijama i da je doprinelo tome da se zauzme dosta oštriji stav prema Vučiću.
Hrvatski poslanik iz redova Zelenih dodao je i da je jedan od ciljeva, koje je pismo ispunilo, bio da stavi Vučićevu posetu Briselu u okvir u kojem treba da bude, a to je da se u Srbiji dešavaju važne promene.
„Mi smo tražili da ne dođe do tog sastanka u ovom trenutku, upravo zbog toga što smo bili svesni da bi se taj sastanak mogao zloupotrebiti, da se prikazuje kao neka lovorika ili kao uspeh. Plus, mislimo da nije dobro u ovom trenutku razgovarati sa vođstvom u Srbiji koje se očito protivi temeljnim evropskim vrednostima, koje pak zagovara druga strana koju čujemo na ulicama Srbije i Beograda“, rekao je.
Bosanac je dodao da evroposlanici nisu očekivali da će Fon der Lajen otkazati taj sastanak, ali je istakao da je pismo evroposlanika dosta odjeknulo u evropskim institucijama i da je stvorilo neku atmosferu da se mora sve tri puta promisliti pre nego li se nešto kaže i nešto odluči.
„I mislim da tvit koji smo videli sinoć nakon sastanka od Fon der Lajen i (predsednika Evropskog saveta Antonija) Košte govori o tome da tamo nije bilo pumpanja, ali sigurno je bilo ribanja Vučića“, naveo je on.
Bosanac je ocenio da je sada na delu redefinisanje stava Evropske komisije prema predsedniku Srbije i da je to vidljivo iz poruka koje je uputila Fon der Lajen.
„Setićete se poslednjih epohalno pogrešnih reči Fon der Lajen u Beogradu kad je predstavljala Plan rasta, kada je Vučiću rekla ‘predsedniče, vaša dela slede vaše reči’ i proglašavala ga šampionom u evropskim integracijama. Tako da će moje pitanje za Fon der Lajen biti kako je moguće da jedan takav šampion posrne, evo, u samo četiri meseca“, rekao je Bosanac.
Ocenio je da je situacija sada bitno drugačija.
„Juče smo čuli da je taj sastanak bio važan, a očito je bio važan jer se razgovaralo o slobodi medija, vladavini prava… Pazite, ako ste vi lider jedne zemlje i dođete na sastanak sa najvišim predstavnicima Evropske unije i morate objašnjavati jeste li ili niste upotrebili zvučni top, umesto da razgovarate o tome koje reforme sprovodite i na koji način ćete koristiti sredstva EU, to znači u stvari da ste došli, ono što mi kažemo, klečati na kukuruzu i dobili ste neku vrstu ribanja“, naveo je on.
Evroposlanik je rekao da bi se sada moglo više insistirati na tome da se vidi šta se stvarno dešava u Srbiji i da li su reforme koje se tamo sprovode stvarne.
„Nadam se da će sad Komisija progledati i videti da u stvari postoji ogromna većina ljudi u Srbiji koja želi da živi normalno, koja ne želi da živi u korumpiranoj državi, koja želi vladavinu prava, reda i solidarnosti. I te poruke ja mislim da Komisija treba da čuje i na neki način im da neku vrstu političke podrške. Naravno, ostaje da se vidi na koji način će se formirati ili neće formirati neka nova vlada i da li će ta nova vlada imati otvoren put i želju da ide prema EU. Mislim da ono što se može nakon ovog sastanka shvatiti da su signali EU – hajde da se vratimo na početne postavke EU i da to gledamo kao primarne kriterijume“, rekao je Bosanac.
Bosanac je istakao da su poruke koje se čuju od studenata i građana na protestima u Srbiji poruke koje su zapisane u temeljima Evropske unije. Govoreći o tome koliko je verovatno da će protest biti uspešana, naveo je da brojnost protesta pokazuje da je moguće da dođe do nenasilne smene vlasti.
„Američka autorka koja je promatrala nenasilne promene vlasti je naučno dokazala jedno pravilo, koje se zove 3,5 odsto i koje kaže da ako 3,5 odsto građana jedne zemlje u nenasilnom otporu izađe na ulice, tada je verovatnoća da će doći do smene autoritarnog režima poprilično velika. Ja mislim da je Srbija prešla tu brojku 3,5 odsto i nadam se da će se i tamo pokazati da je ta naučna teorija u pravu, samo naravno da će sve proći kroz jedan nenasilni i demokratski transfer vlasti“, zaključio je Gordan Bosanac.
Dodaj komentar