Poslanici opozicije odgovorili su na tvrdnje koje je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović iznela o rudarenju litijuma i predloženom zakonu o njegovoj zabrani.
Poslanik DS Srđan Milivojević rekao je na sednici da je 1998. godine jedna od ćerki firmi "Rio Tinta" dobila eksperimentalnu i probnu dozvolu da istražuje na teritoriji Jadra.
"I nećete verovati ko je bio u Vladi te godine. Potpredsednik Tomislav Nikolić, ministarka za ekonomsku i vlasničku transformaciju Jorgovanka Tabaković i ministar informisanja Aleksandar Vučić. Možda bi trebalo da uradimo DNK analizu, možda to nisu ti isti ljudi iz 1998. godine koji su doveli Rio Tinto", naveo je Milivojević.
Šef poslaničke grupe DS Zoran Lutovac kazao je da je ministarka Đedović Handanović optužila DS i prethodnu vlast da su dali sve dozvole "Rio Tintu" i upitao zbog čega je onda ta kompanija od sadašnje vlasti tražila dozvolu za eksploataciju.
Prema njegovim rečima, DS nikada nije dala dozvolu za eksploataciju litijuma, dok je aktuelna vlast tokom godina "Rio Tintu" izdala brojne dozvole.
"Vlada koja je kritikovala DS, sada se poziva na ono što je radila DS, a davali su produženja koja nisu morali. 2018. godine je bilo drugo produženje", dodao je Lutovac.
Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović ocenila je da je govor Đedović Handanović bio - "odbrana seminarskog rada zastupanja interesa strane kompanije Rio Tinto od strane ministarke u Vladi Srbije".
Optužila je ministarku da je u svom govoru, kada je pričala o stanovnicima Gornjih Nedeljica Zlatku Kokanoviću, Nebojši Petkoviću i drugima, iznosila podatke koji ne bi smeli da budu javni, osim ukoliko joj kompanija nije dostavila te podatke.
"Vi ovde etiketirate obične građane koji samo žele da ostanu da žive na svojoj dedovini. Treba da vas je sramota, vi ste ministarka u Vladi Srbije, koja bi trebalo da zastupa interese svih građana, a ne sopstvene interese", ocenila je Nestorović.
Na ministarkine konstatacije da "Rio Tinto" već kopa litijum u Argentini, navela je da je to litijumska solana koja će početi da radi tek u decembru ove godine.
"Vi kao ministarka ste dužni da govorite istinu. Zakleli ste se građanima na to. Nepoštovanje ustava donosi posledice", navela je Nestorović.
I poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić ocenila je da je skandalozno što je ministarka iznosila podatke iz privatnih ugovora građana i kompanije.
"Možemo samo da sumnjamo na kompaniju (da vam je dala te podatke). Da je notar to uradio, izgubio bi licencu za rad, jer je to krivično delo", dodala je Tepić.
Šef poslaničke grupe Nove Demokratske stranke Srbije (NDSS) Miloš Jovanović ocenio je da je ministarkin nastup bio "marketinška mustra Srpske napredne stranke (SNS)".
"Jedino što je deo netačan, a drugi - manipulacija. Istorijat je tačan, ali se on tiče istraživanja, a ne eksploatacije rude jadarita. To nije ista stvar. Ovde je, u predlogu izmena zakona, suština eksploatacija, a ne instraživanje", kazao je Jovanović.
Šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov naveo je da je do 2006. godine bilo u pitanju samo istraživanje, ali da je ono tada u zakonu vezano za eksploataciju.
Prema njegovim rečima, tada su se opozicioni poslanici bunili u Skupštini Srbije, ali da tadašnja vlast to tada nije prihvatila.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, obraćajući se sa poslaničkog mesta, kao ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SNS, navela je da ne zna šta se dešavalo 1998. godine, ali da te dozvole "nisu ni po jada", u odnosu na one koje su usledile.
"Problem je u nečemu drugom, a to je izmena zakona o rudarstvu iz 2006. godine, koju je predložila vlada Vojislava Koštunice. Vi ste obezbedili da oni jedini mogu da apliciraju za eksploataciona prava", navela je Brnabić.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je prethodno u Skupštini Srbije da je zakon o zabrani iskopavanja litijuma, koji je predložila opozicija, loše napisan i pun netačnih informacija, dodajući da bi se zabranom iskopavanja litijuma prekršio važeći zakon.
Dodala je da su predstavnici Demokratske stranke i Demokratske stranke Srbije sada za zabranu iskopavanja litijuma, a da su, dok su bili na vlasti, davali sve dozvole "Rio Tintu" odnosno kompaniji "Rio Sava".
Prvi deo sednice Skupštine Srbije, na kojoj se raspravlja o izmenama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanja, koje su predložili opozicioni poslanici i koje predviđaju zabranu iskopavanja litijuma i bora, završen je u 18 sati i sednica će se nastaviti sutra, u utorak, u 10 sati.
Dodaj komentar