Predsedništvo Naučnog društva ekonomista Srbije (NDES) i Srpske akademije ekonomskih nauka (SAEN) ocenilo je da je srpska privreda bazirana na netransparentnim odnosima sa državom i posledično na korupciji i da je kao takva osuđena na stagnaciju, piše danas Radar.
„Preko slobode medija i istinitog informisanja, društvo mora neprekidno da kontroliše one koji upravljaju državom, da se ne odmetnu u bezakonje i tiraniju i da ‘jedinstvo’ vlasti ne bude temelj za autoritarni sistem“, poručili su iz NDES i SAEN.
Kako piše Radar, predsedništvo NDES i SAEN je u ponedeljak, 3. februara, podržalo studentske zahteve i zalaganje akademaca da se u Srbiji uspostavi vladavina prava.
Prema oceni NDES i SAEN, studenti su u centar svojih zahteva postavili sistem i institucije, a ne potragu za novim mesijom i pokazali su da je „oslobođeni pojedinac ugaoni kamen slobodnog, inovativnog i progresivnog društva“.
Istakli su i da su studenti prepoznali da stabilnost i prosperitet zahtevaju pravnu državu, zasnovanu na podeli vlasti i nadležnosti, kao i da samo nezavisne i kompetentne institucije mogu da stvore ambijent ekonomskog i društvenog blagostanja.
„Studenti svojom višemesečnom borbom pokazuju celom našem društvu da se bez istinitosti i slobode izražavanja, vladavine prava, tolerancije, solidarnosti i zajedništva, društvo svodi na predcivilizacijski podanički sistem vladavine jačeg“, piše u saopštenju NDES i SAEN, prenosi Radar.
Za zajedničko saopštenje, osim predsednika NDES i SAEN Milojka Arsića i Pavla Petrovića, potpredsednika SEAN Miodraga Zeca i generalnih sekretara obe asocijacije Ognjena Radonjića i Dejana Šoškića, glasali su i profesori iz tih naučnih asocijacija među kojima su bivši rektor Univerziteta u Beogradu Dejan Popović, bivša ministarka za rad i socijalnu politiku Gordana Matković, dekan FEFA Milan Nedeljković, Marija Đunić, Zoran Bogetić, Ivan Vujačić, Milan Kostić, Zorica Mladenović, Aleksandra Praščević, Jurij Bajec, Milena Jovičić, Radovan Kovačević i mnogi drugi.
Dodaj komentar