Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić sazvao je konstitutivnu sednica novog saziva parlamenta za ponedeljak, 1. avgusta.
Dačić je za Tanjug rekao da je konstitutivna sednica zakazana za 10 sati i da je jasno definisan dnevni red sednice na kojem je prva tačka verifikacija mandata narodnih poslanika što se, dodao je, smatra činom konstituisanja skupštine.
Na dnevnom redu su, naveo je, i izbor predsednika Narodne skupštine, potpredsednika, imenovanje generalnog sekretara, kao i izbor članova radnih tela i članova stalnih parlamentarnih delegacija u međunarodnim institucijama i organizacijama.
"Po Ustavu i zakonu, konstituisanje skupštine podrazumeva verifikaciju najmanje dve trećine mandata narodnih poslanika što znači da ne mora na istoj sednici da se završe i ostale tačke dnevnog reda", rekao je Dačić.
Podsetio je da je rok za konstituisanje skupštine 30 dana od dobijanja završnog izveštaja o rezultatima parlamentarnih izbora, te dodao da to što je bilo ponavljanja izbora nije imalo nikakve veze sa Narodnom skupštinom.
Naveo je da, prema Poslovniku, prvom sednicom predsedava najstariji poslanik što je, dodao je, u ovom slučaju Vladeta Janković, a da mu u radu pomažu po jedan najmlađi poslanik sa četiri izborne liste koje su osvojile najveći broj mandata.
To su, inače, liste "Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve", "Marinika Tepić - Ujedinjeni za pobedu Srbije", "Ivica Dačić - Premijer Srbije" i "Dr Miloš Jovanović - nada za Srbiju".
Dačić je rekao da su uoči sednice za sutra, u 12 sati, zakazane konsultacije u cilju pripreme za održavanje sednice sa predstavnicima izbornih lista koje su ušle u novi saziv Narodne skupštine.
Na pitanje koliko će u novom sazivu biti poslaničkih klubova, Dačić je objasnio da se tek posle verifikacije poslaničkih mandata formiraju poslaničke grupe i sve ostale radnje koje proizilaze iz redovnih aktivnosti Narodne skupštine.
Naveo je da je siguran da će pred novim sazivom parlamenta biti svakako veliki izazovi kao što su bili i pred ranijim sazivima.
"Ono što je bitno to je da će pre svega biti usmereno ka ciljevima koje će nova Vlada Srbije sebi postaviti, a iz onoga što je rekao predsednik Republike Aleksandar Vučić videli ste da će značajan deo toga biti posvećen i nastavku reformi u našem društvu koje su pre svega motivisane željom za ubrzanjem evropskih integracija", rekao je Dačić.
To, dodao je, znači donošenje čitavog niza zakona koji su neophodni u narednom periodu u različitim oblastima.
"Veoma je bitno da politički život upravo ovde ima svoju pozornicu, odnosno da je ovde mesto gde se razmenjuju politički stavovi u granicama političke tolerancije i ono što je bitno da se time pokaže i jedinstvo i politička stabilnost Srbije", rekao je Dačić.
On je novom sazivu Narodne skupstine poželeo puno uspeha i da sve to što se bude radilo bude na dobrobit i u interesu Srbije.
Za prethodnih 10 godina došlo do istorijskih promena
Na današnji dan pre 10 godina formirana je prva vlada SNS, SPS i njihovih koalicionih partnera, a lider socijalista Ivica Dačić kaže da je u tom periodu došlo do istorijskih promena i da je vlast na čelu sa Aleksandrom Vučićem pokazala da ume da upravlja državom u najtežim političkim trenucima.
"Potpuno je promenjena pozicija, lik i perspektiva za budućnost Srbije. Srbija je ostvarila veliki napredak i kada je reč o njenom spoljno-političkom, odnosno međunarodnom položaju i danas je cenjeni politički partner. Svi znaju šta mi hoćemo, a šta nećemo", rekao je Dačić za Tanjug.
Osim toga, naveo je da je došlo do stabilizacije prilika na ekonomskom planu i da Srbija danas nije ugrožena u finansijskom smislu kao što je, kako kaže, to bilo 2012. godine kada je našoj zemlji pretio bankrot.
Naveo je da je došlo do velikog razvoja i kada je reč o stranim investicijama, povećanju plata i penzija, većem zapošljavanju građana, a samim tim otvaranju veće perspektive za građane Srbije.
Dačić je kao veoma bitno istakao to što veoma čvrsto branimo naš državni i nacionalni interes i dodao da je, kada je reč o Kosovu i Metohiji, velika promena sama činjenica da su za ovih deset godina 23 zemlje povukle priznanje Kosova kao nezavisne države.
"Time smo kosovsko pitanje vratili na pregovarački sto jer su u to vreme to pitanje već bili otpisali sa dnevnog reda. Isto tako, došlo je do toga da se Srbija danas pita o tome", rekao je Dačić.
Dodao je da je pre početka svih razgovora u Briselu mislio da će to biti samo razgovori o tehničkim pitanjima odnosno da je budućnost Kosova prakticno rešena, a da danas 101 zemlja od 193 članice UN ne priznaje nezavisno KiM, odnosno poštuje teritorijalni integritet Srbije.
"To je veoma važna činjenica", podvukao je Dačić i podsetio da su, osim toga što smo uspeli da osnažimo našu poziciju kada je reč o KiM, dolaskom nove vlasti 2012. godine započeti i pregovori o članstvu Srbije u EU.
Istakao je da Srbija nikada nije dalje otišla u tim pregovorima i da je postignut odlučujući napredak, kako je rekao, najveći u dosadašnjoj istoriji Srbije.
"Mislim da je bitno da je vlast u Srbiji, na čelu sa Aleksandrom Vučićem, pokazala da može, ume i zna da upravlja državom u najtežim političkim trenucima i zato mislim da je u najvećem državnom interesu Srbije i u interesu budućnosti njenih građana da u našoj zemlji vlada političko jedinstvo i politička stabilnost kao preduslov svakog uspeha", zaključio je Dačić.