Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Sindikat Nezavisnost pozvao članstvo da izađe na izbore i glasa za dostojanstven rad

Sindikat Nezavisnost pozvao članstvo da izađe na izbore i glasa za dostojanstven rad

sindikat nezavisnost, izbori, srbija

Ujedinjeni granski sindikati „Nezavisnost“ pozivali su danas svoje članove da 3. aprila izađu na izbore „i svojim glasom pokažu da želimo da živimo u društvu blagostanja, solidarnosti i odsustva diskriminacije“.

„Nema pristojnog života, poslova i zarada bez prava na čistu vodu, vazduh i zemlju, ali ni bez pristupa kvalitetnom obrazovanju, zdravstvu i javnim službama i uslugama“, navodi se u stavovima Izvršnog odbora UGS „Nezavisnost“ kojim su formulisani „zahtevi od aktera na partijskoj/izbornoj sceni Srbije“.

Taj sindikat zahteva, pre svega, „dostojanstven (ugovoren, osiguran, bezbedan i, na vreme i pristojno, plaćen) rad, a ne njegovu prekarnu i partijskim knjižicama posredovanu karikaturu“.

Takođe, traži se „jednak pristup tržištu rada i poslu, oslobođenog svih oblika diskriminacije“, te „pravo na kontinuiranu obuku i celoživotno usavršavanje radnika“.

„Nezavisnost“ se zalaže i za, ne samo zakonima garantovano, već i u praksi poštovano, pravo na sindikalno organizovanje, delovanje, kolektivno pregovaranje i pravo na štrajk.

Zahtev te sindikalne centrale je i „Zakon o radu koji nam omogućava da organizujemo sve radnike i zastupamo njihove interese, bez obzira gde i po kom osnovu rade“, odnosno zakon „koji podstiče a ne otežava kolektivno pregovaranje“.

Potrebne su nezavisne i efikasne inspekcije, i „kazne koje neće biti jeftinije od poštovanja zakona i primene mera za bezbedan i zdrav rad“. 

UGS „Nezavisnost“ ne odustaje od svog starog zahteva da se formiraju sudovi rada „koji će, kompetentno i u kratkom roku, rešavati radne sporove i učiniti da radni sporovi ne budu više agonija za radnike a jeftin izlaz za poslodavce“.

Sindikat traži i pravedniji poreski sistem, kroz uvođenje progresivnog oporezivanja koje će doprineti redukovanju siromaštva i nejednakosti, kao i „borbu protiv sive ekonomije a ne koketiranje sa njom“.

Dodaje se „da minimalna zarada, zakonski definisana kao izuzetak, mora i u praksi da postane izuzetak“, te da „iako minimalna, ona ne sme biti nedovoljna, od nje mora da se živi, jer je zarađena – nije poklonjena“. 

Potreban je, kako ukazuje sindikat, „sistem u kojem će postojati samo prosečna potrošačka korpa, a ne i minimalna potrošačka korpa“, jer „postoje životne potrebe, ne postoje minimalne životne potrebe, ako hoćemo da ljudi žive dostojanstveno“.

„Nezavisnost“ se zalaže i za okruženje koje će biti solidarno sa onima koji su ranjivi i kojima treba pomoć i zato traži da se zakonima obezbedi bolja redistribucija jer se sa 30 odsto građana koji su u riziku od siromaštva ne može težiti društvu blagostanja. 

Sindikalni zahtev su i penzije koje će omogućiti dostojanstven život kao i „vraćanje neustavno i nezakonito umanjenih penzija“.

Istaknuto je da je „za sindikate poput ‘Nezavisnosti’, sa širom tradicijom borbe za demokratske ustanove i pristup medijima i javnosti, a protiv rata i ekstremnog nacionalizma, važno da u tim svojim zalaganjima „ostanu beskompromisni i prepoznatljivi“.

„Onima koji, u borbi za vlast, kao svom legitimnom okviru, nude obećanja“, Izvršni odbor UGS „Nezavisnost“ je poručio da istinski socijalni dijalog vidi samo u obavezujućim sporazumima i njihovoj realizaciji.

Trenutno: Se čita...