Docentkinja na Građevinskom fakultetu Sanja Fric kaže da se značaj upotrebne dozvole ne može umanjiti, te da se nijedan objekat ne može pustiti u rad bez tehničkog prijema.
Kako Fric kaže za Insajder, na osnovu javno dostupne dokumentacije u ovom trenutku nije jasno ni po kom je pravnom osnovu onda uopšte otvorena zgrada Železničke stanice u Novom Sadu nakon rekonstrukcije.
"To na osnovu čega su otvorili objekat, to je možda pitanje za onog ko upravlja objektom, pre svega Infrastrukturu železnice Srbije. Ali što se tiče zakonske regulative, zakon je tu prilično jasan. Znači, svi projekti na dogradnji, rekonstrukciji, modernizaciji idu po Zakonu o planiranju i izgradnji. Po njemu je izdata i građevinska dozvola, i zakon jasno kaže da za sve objekte za koje je po tom zakonu izdata građevinska dozvola, mora biti pribavljena i upotrebna dozvola, kako bi se objekat pustio u rad, pogotovo za objekte javne namene", kaže za Insajder Fric.
Ona dodaje da je procedura jasna - onaj ko upravlja, tj. investitor koji ima upravljačku funkciju, dužan je da obezbedi komisiju za tehnički prijem objekta.
"Komisija pregleda projektnu dokumentaciju, građevinsku dokumentaciju, atestnu dokumentaciju, sva ispitivanja koja su urađena u toku izvođenja, sva dokumenta i prijave koje su išle ka nadležnom organu, u ovom slučaju ministarstvu. Iako su svi uslovi ispunjeni, komisija daje predlog u okviru izveštaja za puštanje tog objekta u probni rad sa ograničenim vremenom trajanja do godinu dana, ako je to zasebna tehničko-tehnološka celina, što mora opet komisija da oceni, ili daje predlog za izdavanje upotrebne dozvole. S obzirom da je u pitanju javna infrastruktura, ti dokumenti su javno dostupni kako na CEOP-u, tako i na svim pratećim portalima, odnosno jasno se može videti sled izdavanja dokumenta u cilju ishodovanja upotrebne dozvole", navodi Fric.
Preduslov za završeni tehnički prijem, odnosno tehnički pregled objekta, jeste pre svega da postoji komisija koja je za to imenovana, a nju imenuje investitor. Da bi završili proceduru i došli do upotrebne dozvole, ta procedura mora biti pokrenuta za izbor komisije.
Na pitanje da li je izbor komisije mogao da bude javan ili može da bude interan, Fric odgovara:
"S obzirom da je u pitanju javna infrastruktura, jasno je definisano zakonom ko upravlja javnom infrastrukturom, znači to je ili javno preduzeće ili drugo privredno društvo u skladu sa Zakonom o javnim preduzećima. Znači, oni moraju u tom slučaju da tu upravljačku funkciju sprovode javno, odnosno transparentno. Nisam imala u vidu konkretan taj međudržavni sporazum, ali do sada je bila praksa da, bez obzira na međudržavne sporazume, te komisije za tehnički pregled imenuje, odnosno proceduru za njihovo imenovanje pokreće investitor, onaj koji upravlja tom javnom infrastrukturom, u ovom slučaju to su Infrastruktura železnice Srbije", kaže Fric.
Kada znamo šta je definisano zakonom, kako bi trebalo da izgleda tehnički prijem, da je urađen tehnički prijem; pitanje je - da li su morali da vide da je postojao problem, prijava problema?
"Vrlo verovatno da bi u toj komunikaciji možda i došlo do nekog nagoveštaja da nešto nije u redu, ali isto tako u građevinarstvu, nažalost, ovakve stvari se dešavaju. To nije pravilo, dešavaju se, ne možemo nekad predvideti sve, čak ni komisija za tehnički pregled ne može u potpunosti da predvidi sve, ali bi, ipak, imala uvid u celokupnu dokumentaciju, što sada nemamo. Nemamo uvid, jer nemamo te izveštaje, ne postoji taj zapisnik, odnosno ne postoji ta upotrebna dozvola koja bi praktično aminovala upotrebu objekta za javnu namenu", zaključila je docentkinja Građevinskog fakulteta Sanja Fric.