Jedan od najvećih proizvođača peleta u Srbiji Zoran Drakulić kaže da država planira da ponovo dozvoli uvoz tog ogrevnog materijala što bi, navodi, uništilo domaće proizvođače i 20.000 radnih mesta.
Drakulić je izjavio da srpski proizvođači mogu da zatvore pogone od 10. oktobra ako uredba o zabrani uvoza ne bude produžena.
On je naveo da već sada ne radi 60 odsto srpskih proizvođača peleta, a "posledice će se tek videti".
Prema njegovim rečima, Vlada je u četvrtak trebalo da usvoji uredbu kojom se produžava zabrana uvoza peleta na novih 90 dana, ali ju je neko "skinuo".
"Navodno, imamo veliki pritisak Evrope", kazao je Drakulić i dodao da mu nije poznato da su Crna Gora, Bosna i Ukrajina u Evropskoj uniji.
Kako tvrdi, taj pelet će "ubijati" sve na srpskom tržištu, jer je jeftiniji.
"Celo naše okruženje ima jeftiniju struju i sirovine, mi nismo konkurentni, iako je cena peleta pala 40 odsto“, objašnjava Drakulić i dodaje da se u Srbiji danas pelet proizvodi i prodaje sa gubitkom.
"Očigledno da to našu državu ne interesuje, ostavljeni smo na cedilu. Očigledno je taj uvoznički lobi mnogo jak, a od nas ne mogu da se ogrebu i tako smo u kolapsu“, ocenio je on.
Drakulić je ukazao da se država samo bavi gasom i podsetio da je u poslednjih deset godina Srbijagasu otpisano tri milijarde evra duga.
"Oni se samo bave nekim svojim lukrativnim poslovima. Grade nepotrebne gasovode i bacaju pare“, dodao je.
Drakulić je kazao da uredba koja trenutno zabranjuje uvoz peleta ističe narednog četvrtka.
"Ne znam da li će oni to, u poslednjem momentu, da stave na Vladu. Koliko čujemo, navodno su ovi naši pod velikim pritiskom Evrope da se nastavi uvoz, a vi, domaći, ubijte se“, zaključio je Drakulić.
Vlada Srbije u aprilu ove godine odlučila je da privremeno zabrani uvoz peleta, na inicijativu Ministarstva energetike. Odluka je stupila na snagu 13. aprila sa periodom važenja od 90 dana, a u julu je ponovo produžena.