Poljoprivrednici iz sedam udruženja u Srbiji, koji su razgovarali sa pemijerom Milošen Vučevićem i resornim ministrom Aleksandrom Martinovćem, dobili su predlog o delimičnom ispunjenju obećanja.
To je rekao predsednk udruženja "Stig" Nedeljko Savić.
On je, posle sastanka u Vladi Srbije, rekao da će ponuđene predloge razmatrati udruženja, ali da sutra neće biti ranije najavljenog protesta.
Premijer Srbije Miloš Vučević saopštio je nakon sastanka da su se dogovorili da zemljoradnicima bude isplaćeno 17.000 dinara (145 evra) umesto dosadašnjih 6.000 (50 evra) za seme po hektaru zemlje.
Dogovoreno je i da stočarima bude isplaćeno oko 100.000 dinara (oko 850 evra) podsticaja do kraja godine.
Dogovor je postignut na sastanku predsednika Vlade Vučevića sa predstavnicima sedam poljoprivrednih udruženja, saopšteno je iz Vučevićevog kabineta.
Sastanku je prisustvovala i sadašnja predsednca Skupštine Srbije Ana Brnabić, koja je prošle godine bila glavni pregovarač, posle prošlogodišnjih uličnih blokada poljoprivrednika i pred parlamentarne izbore u decembru obećala im ispunjenje niza zahteva.
"Predstavnici vlasti su došli sa gotovim predlogom da obećanu subvenciju od 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme država isplati do kraja godine", rekao je Savić za Betu, posle završetka razgovora.
Ta isplata neće biti vezana za "uslovno" grlo po hektaru, kako je predlagao predsednik Odbra za poljoprivredu u Skupštini Srbije Marijan Rističević.
Od traženih premija za junice od 100.000 dinara Vučević je predložio da se taj podsticaj, sa sadašnjih 40.000 dinara podigne za još 60.000 dinara jer su poljoprivrednici tražili 100.000 po junici, umesto što je Ministarstvo nudilo 180.000 dinara za uvozne.
Junice, na koje je isplaćena premija, ne bi smele da se uništavaju i otuđuju pet godina.
Predlog je, prema rečima Savića i da se za uređenje robne berze osnuje nova radna grupa jer se prethodna rasformirala, kao i da se prati uvoz mleka kako se ne bi povećavale uvozne kvote i smanjivala otkupna cena domaćeg mleka.
Najviše su se, prema rečima Savića, koplja lomila oko upisa zakupljenih parcela sa nerešenim vlasništvom u e-agrar, na osnovu izjave zakupca, umesto na osnovu ugovora sa vlasnikom zemlje.
Brnabić je prošle godine obećala da će se naći pravna forma da se i ta zemlja upiše u e-agrar i ostvari subvencija.
Predlog je da se nađe pravna forma za upis do septembra, ali poljoprivrednici u tom slučaju ne bi ove godine dobili subvencije po hektaru na tu zemlju.
Među predlozima je i da se održi poseban sastanak kako bi se utvrdilo da li je zabranjen izvoz ulja, kako tvrde otkupljivači, zbog čega bi otkupna cena suncokreta mogla da padne pred predstojeću žetvu.
Ako udruženja prihvate predloge, potpisao bi se sporazum o njihovo ispunjenju.
Sastanku su prisustvovali članovi udruženja "Stig" Požarevac, "Naše mleko", "Složni Pidikanci" Bavanište, "Brestovački ratari", "Spas i opstanak Zapadne Srbije", "Proizvođači mleka Šumadije i Pomoravlja" i "Severni Banat" Kikinda.
Oni su, posle nekoliko neuspešnih razgovora za sutra bili najavii protest, a Ministarstvo poljoprivrede ih je pozvalo na današnji sastanak.