Kineski lider Si Đinping posetiće Rusiju sledećeg meseca radi učešća na samitu BRIKS-a - bloka država s privredom u usponu, potvrdio je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji.
To je najavljeno dok Moskva i Peking nastoje da se suprotstave globalnom uticaju Zapada.
Sijeva poseta Rusiji biće njegova druga od kada je Kremlj poslao trupe u Ukrajinu u februaru 2022. Kina tvrdi da ima neutralan stav prema tom ratu, ali je podržala tvrdnje Kremlja da je akciju Rusije isprovocirao Zapad, i nastavlja da Moskvu snabdeva ključnim komponentama za proizvodnju oružja.
Vang Ji se u četvrtak u Sankt Peterburgu sastao s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i pozdravili su veze između svojih zemalja. Kineski ministar spoljnih poslova je rekao da je Si "s radošću prihvatio" Putinov poziv da učestvuje na samitu BRIKS-a u ruskom gradu Kazanju u oktobru.
Putin je najavio da će njih dvojica imati zaseban sastanak u Kazanju o rusko-kineskim odnosima koji se , kako je rekao, "razvijaju prilično uspešno" i "u svim pravcima".
Si je poslednji put posetio Rusiju u martu 2023, a Putin Kinu u oktobru te godine. Predsednik Rusije je bio u Pekingu i u maju, što mu je bila prva poseta inostranstvu u sadašnjem petom predsedničkom mandatu, a sastali su se i u Kazahstanu u julu.
Posle pokretanja rata kojeg Kremlj insistira da naziva "specijalna vojna operacija" u Ukrajini, Rusija je sve više ekonomski zavisna od Kine jer su joj sankcije Zapada smanjile pristup većem delu međunarodnog trgovinskog sistema. Povećana trgovina Kine s Rusijom, u ukupnom iznosu od 240 milijardi dolara prošle godine, pomogla je Moskvi da ublaži neke od najgorih udaraca sankcija.
Moskva je preusmerila najveći deo svog izvoza energenatau Kinu i oslanjala se na kineske kompanije u uvozu visokotehnoloških komponenti za rusku vojnu industriju kako bi zaobišla zapadne sankcije.
Dve zemlje su produbile i vojne veze u poslednje dve godine.
BRIKS su 2006. osnovali Brazil, Rusija, Indija i Kina, a Južna Afrika se pridružila 2010. Nedavno se proširila i sada uključuje i Iran, Egipat, Etiopiju i Ujedinjene Arapske Emirate. Saudijska Arabija je rekla da razmišlja o pridruživanju, a Azerbejdžan i Malezija su se zvanično prijavile.
BRIKS ima naglašeni cilj da pojača uticaj velikih privreda u usponu da bi bio protivteža globalnom poretku predvođenom Zapadom. Njeni osnivači pozvali su na pravedniji svetski poredak i reformu Ujedinjenih nacija, Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke.