Tinejdžeri se bore sa motivacijom, ocenama, kontrolom impulsa, slikom o sebi i samopouzdanjem, a nešto starije muče depresivnost i anksioznost, pa i ozbiljniji psihotični poremećaji.
Mladima između 15 i 30 godina sa teritorije Pančeva, koje muče neuspeh u školi i na studijama, doživljaj neprihvaćenosti i usamljenosti, nesigurnost i strah, poljuljano samopouzdanje, emocionalne teškoće, konflikti sa vršnjacima ili roditeljima, na raspolaganju je Savetovalište za mlade „Moje mesto”. Besplatne radionice tretiraju emocionalnu pismenost, u čemu tinejdžerima za savet i terapiju pomaže tim psihoterapeuta, psihijatra i psihologa.
„Teme su podeljene po uzrasnim kategorijama, a dominantna je slika o sebi i samopouzdanje. Mlađi tinejdžeri imaju probleme u školi, sa motivacijom, ocenama, roditeljima i kontrolom impulsa i lako stupaju u konflikte. Nešto stariji se javljaju sa simptomima depresivnosti i anksioznosti, napadima panike, ali i ozbiljnijim psihotičnim poremećajima”, napominje psihoterapeut Jadranka Grujičić Đukić i dodaje da sa mlađom populacijom nije lako raditi u tom burnom periodu života, jer nema formirane stavove. Takođe, napominje, važan je i kontinuitet u terapijskom radu, a ukoliko nisu punoletni, tinejdžerima je potrebna i saglasnost roditelja, koji se pridružuju porodičnoj terapiji, ukoliko ima potrebe.
Nosilac projekta Savetovalište za mlade „Moje mesto” jeste Kancelarija za mlade grada Pančeva, a partneri su Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti „Kovin”, Dom omladine Pančeva, kao i udruženja „Psihogeneza” i „Pančevački omladinski centar”.
„Ideja je i logistički i finansijski podržana od strane lokalne samouprave. Istakla bih značaj besplatnog savetovališta, jer mnogi mladi ljudi nemaju mogućnosti da plate ovaj vid usluge i ovakav vid rada, može da preraste u psihološku podršku u kontinuitetu, te je postao deo redovnog programa Doma omladine”, ističe za „Politiku” savetnik Marija Jević, koordinatorka projekta i članica Gradskog veća zadužena za kulturu i omladinu.