Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website PANČEVO: „Glasnik” – šetnja muzejima Banata

PANČEVO: „Glasnik” – šetnja muzejima Banata

glasnik, muzeji banata, pancevo

Publikacija donosi teme o konzervaciji, zaštiti prirode, usko muzeološke i one o modernim tehnologijama, novim otkrićima istraživača, do prikaza aktuelnih izložbi Glasnik muzeja u Pančevu, Vršcu, Zrenjaninu, Kikindi i Beloj Crkvi.

„Glasnik muzeja Banata”, stručni časopis za nauku, umetnost i kulturu, publikovan je 23. put u izdanju Narodnog muzeja u Pančevu. Reč je o godišnjaku koji više od tri decenije informiše o naučnim dostignućima i istraživanjima muzeja tog dela Vojvodine, a novo izdanje sabira radove iz oblasti arheologije, etnologije, istorije i istorije umetnosti, kao i prikaze određenih tema, građe, konzervatorskih radova i izveštaje godišnjeg rada muzeja pet gradova.

Tako se među koricama novog „Glasnika”, po rubrikama može pročitati o arheološkim iskopavanjima na lokalitetu 106 u Mokrinu, o industriji – revoluciji Vršca, bečkerečkim zlatarskim radionicama druge polovine 18. veka, kao i prilog o stalnoj muzejskoj postavci s ciljem definisanja identiteta muzeja na primeru Bele Crkve. Predstavljena je u „Glasniku” i građa o osnivačkim porodicama Abliana, pismo Emilijana Kengelca iz 1873. povodom obnove ikonostasa crkve u Ilandži, prikaz nove stalne izložbe „Ars Pharmaceutica” u muzeju Vršca i izveštaj sa kviza „Potraga za blagom”, posvećenog pančevačkoj istoriji i kulturi.

– Ako se čovek ikada bavio zavičajnim istraživanjima istorije svoga kraja, ili Banata, ovakve publikacije su izuzetno vredne. To će se tek pokazati u vremenu koje dolazi, za 50 ili stotinu godina, kada nekoga bude zanimalo nešto o učenicima pančevačke gimnazije 19. i 20. veka, o zlatarstvu u Zrenjaninu, ili o spisima koje entuzijasti pronađu, prevedu ih i objave u ovakvim časopisima. Dakle za tu lokalnu, južnobanatsku, vojvođansku, pa i srpsku mikroistoriju, kulturu i umetnost, ovakve publikacije su više nego dragocene – podvlači Miroslav Birclin, urednik izdanja koje je prvi put štampano 1988. godine, kao „Glasnik Narodnog muzeja Pančevo”, a od šestog broja u njegovom kreiranju učestvuju i drugi muzeji Banata.

Već njegov prvi uvodnik govori šta su ciljevi – da se stručna, ali i šira javnost upoznaju sa najnovijim otkrićima, zaključcima i naučnim istraživanjima, koja se tiču prvenstveno muzeološke teritorije i redovno donose izveštaji o radu muzeja u prethodnoj godini. Časopis je pre osam godina redizajniran i poprima savremeniji vizuelni identitet, a najznačajnije širi značaj, kada se kolegama iz Pančeva pridružuju redakcije stručnjaka iz muzeja u Vršcu, Zrenjaninu, Kikindi i Beloj Crkvi. Uredništvo ističe da se tokom vremena sadržaj „Glasnika” proširio, od početnih rubrika i na nove teme, poput konzervacije, zaštite prirode s obzirom na to da neki muzeji imaju prirodnjačke zbirke, muzeološke teme i one o modernim tehnologijama, novim otkrićima istraživača u raznim oblastima, do prikaza knjiga i aktuelnih izložbi.

Primerci svih brojeva „Glasnika muzeja Banata” čuvaju se u fondu muzejske biblioteke i na raspolaganju su istraživačima. On tako dobija dimenziju publikacije, koja ne samo da beleži već je odličan izvor informacija o zavičajnoj istoriji. Naročito su vredni prilozi i građa spoljnih saradnika i kolekcionara, koja može poslužiti drugim istraživačima, prezentovani novim pristupom, u propisanoj formi „Glasnika”.

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu