Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website CETRA: Skup postupaka i mera u cilju sprečavanja zagađenja životne sredine

CETRA: Skup postupaka i mera u cilju sprečavanja zagađenja životne sredine

cetra, projekat, k-013, vesti pancevo

Projekat “Od monitoringa ka participaciji – za bolje ekološke politike grada Pančeva”, koji sprovodi „Centar za edukaciju i transparentnost – CETRA“, uz podršku  Evropske unije ulazi u finalnu fazu.

Kao što i sam naziv govori, cilj je da se podrže reforme u oblasti zaštite životne sredine aktivnijim uključivanjem organizacija civilnog društva i drugih aktera, a kroz unapređenje kapaciteta lokalnih organizacija civilnog društva, kao i kroz osnaživanje građanske javnosti za praćenje, analiziranje i predlaganje javnih politika i propisa grada Pančeva u oblasti zaštite prava na zdraviji vazduh, vodu i zemljište. Ništa manje važno za građane i privredu je i uticaj klimatskih promena, koji nije zanemarljiv obzirom da su ekstremni klimatski događaji poput poplavasuša, požara i toplotnih talasa sve jači i češći i od suštinske su važnosti za dalji opstanak čitave planete.

Projektne aktivnosti su u prethodnom periodu realizovane sa ciljem kreiranja kapaciteta koji na lokalnom nivou obezbeđuju umanjenje svih posledica zagađenja životne sredine, jer upravo one ugrožavaju bezbednost svakog pojedinca u lokalnoj zajednici.  Kreirani su alati za konstruktivno uključivanje udruženja u procese donošenja lokalnih ekoloških propisa, a kroz informisanje i edukaciju zainteresovane javnosti, kao i kroz jačanje kapaciteta, veština  i znanja civilnog društva.

U prethodnom periodu je uspešno osnovana sprovedena Ekološka akademija za mlade, a njeni polaznici su kroz istraživački rad i zajedničke radionice pripremili  vodič za praćenje i analizu javnih politika gradova i opština Srbije u oblasti ublažavanja klimatskih promena. Ovaj trajni inovativni rezultat, kao projektna publikacija, je dostupan na sajtu Centra za edukaciju i transparentnost, a takođe je dostavljena i štampana verzija svim relevantnim zainteresovanim stranama u Pančevu i Srbiji, a pre svega organizacijama civilnog društva kojima ovaj vodič može biti od pomoći i koristi u daljem radu.

Kroz realizovanu javna medijsku kampanju projekta o zagađenosti vazduha i neophodnosti rada na ublažavanju klimatskih promena na lokalnom nivou se generisala zainteresovana  javnost  za učešće u kreiranju lokalnih ekoloških politika i rešavanja problema zagađenosti vazduha u Pančevu.

Važan deo projektnog procesa su i realizovane radionice za predstavnike lokalnih organizacija civilnog društva, kojima se na ovaj način pruža stručno znanje, podrška i neophodni alati kako bi ubuduće mogli samostalno da analiziraju, nadziru, prate i predlažu lokalne javne politike u oblasti ekoloških prava.

U skladu sa planiranim aktivnostima, u prvom delu radionica predstavljeni su  aktuelni dokumenti iz oblasti zaštite životne sredine, prvenstveno oni koji  prate i analiziraju aktuelne ekološke politika, a drugi deo je posvećen  korišćenju važnih alata za razvoj predloga politika iz oblasti ublažavanja klimatskih promena na lokalnom nivou.

Tako je polaznicima na jednoj od radionica, u prvom delu, predstavljen  Predlog strategije o zaštiti životne sredine Republike Srbije od 2024.do 2033. godine, što je prezentovano kroz ključne teme same strategije, da bi se u nastavku učesnici  upoznali sa dosadašnjim rezultatima javne rasprave na ovu temu, uz objašnjenje o samom trajanju javne rasprave i načinima kako se mogu, u vidu komentara,  predložiti izmene i dopune predložene strategije. Polaznici su konstatovali da postoje prepreke i nedovoljna transparentnost samog procesa donošenja ovog važnog dokumenta, kao i bojazan koliko će sama strategija biti obavezujuća za sve društvene činioce..

Učesnici radionice su mapirali neke od prioritetnih problema u lokalnoj zajednici, kao što su: kvalitet vazduha – III kategorija - prezagađen vazduh; divlje deponije, sa akcentom na Kačarevo i Jabuku; nestanak zelenih i pošumljenih površina, seča drveća pri rekonstrukciji ulica i izgradnji novih objekata u gradu; zagađenost reke Tamiš; povećanje broja pasa lutalica; loše razvijena biciklistička mreža; manjak brige i nedostatak transparentnosti nadležnih za oblast zaštite životne sredine.

Konstatovano da je većinu pobrojanih problema moguće rešiti  preduzimanjem aktivnih koraka uz angažovanje postojećih resursa i  primenu  pravnih, tehničkih i obrazovno – vaspitnih mera.

Primer dobre prakse su upravo ovakvi projekti, koji svojom realizacijom lokalnoj zajednici omogućavaju da bude informisana, edukovana i osnažena za potrebe strateškog rada  i uključivanja svih resursa na lokalnom nivou u cilju zaštite životne sredine i ublažavanja klimatskih promena.

---------

Ovaj tekst je nastao u okviru projekta „Od monitoringa ka participaciji – za bolje ekološke prilike grada Pančeva“, koji realizuje CETRA u okviru projekta „Akcije Srbije u oblasti žuvitne sredine, prirode i klime – bezbednosna priroda i klima“. Za sadržinu ovog materijala isključivo je odgovoran „Centar za edukaciju i transparentnost – CETRA“ i ta sadržina nipošto ne izražava zvanične stavove Evropske unije.

Dodaj komentar

Pošalji

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu