Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website O Vučićevoj "pobedi nad obojenom revolucijom": Studenti su samostalni i to ga najviše nervira

O Vučićevoj "pobedi nad obojenom revolucijom": Studenti su samostalni i to ga najviše nervira

obojena revolucija, aleksandar vucic, protest studenata, studenti, k-013, vesti srbija

U svom poslednjem gostovanju na Nacionalnom dnevniku televizije Pink, predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo je najavio kako će napisati udžbenik o tome kako je pobedio obojenu revoluciju.

Ovaj put je najavu začinio i konstatacijom da će ta knjiga biti čitana u celom svetu.
 
 
Pisanje knjige o tome kako je pobedio obojenu revoluciju prvi put je pomenuo 8. januara na skupu u Sportskom centru "Jezero" u Kikindi.
 
Bivši direktor Vojno-obaveštajne agencije Momir Stojanović kaže za Danas da je ova najava još samo jedna od uobičajenih, čudnih izjava predsednika Srbije.
 
"Ta izjava sama po sebi spada u red populističkih, ciljanih izjava predsednika Republike i usmerena je ka javnosti, kako bi se stvorio utisak da on već sada zna da je na delu obojena revolucija i da verovatno preko svojih službi bezbednosti i ostaloga raspolaže nekim saznanjima o navodnoj umešanosti stranog faktora i drugih destruktivnih snaga u Srbiji, u cilju rušenja ustavom, kako on kaže, utvrđenog društvenog uređenja", kaže Stojanović.
 
On smatra da predsednik Vučić nema saznanja da je neko ko je iz inostranih centara moći finansijski, kadrovski ili u obaveštajnom smislu uključen u proteste studenata, jer da ih ima, on bi to odmah obelodanio.
 
"Moguće je i da takvih podataka nema dovoljno jer su službe bezbednosti kilave i nikakve, zato što su uništene u proteklih 12 godina, pa nisu u stanju da reše nijedan bezbednosni problem, a možda ih i nema jer jednostavno ne postoje", priča Stojanović.
 
Prema njegovom mišljenju, realnost je da u studentske proteste i blokade u Srbiji niko nije umešan.
 
"Prvi put se ovde radi o tome da su studenti samostalni, bez ikakvog spoljnog uticaja, i to je ono što ga najviše nervira. On bi bio srećan da može da prepozna ili makar dokaže bilo kakav strani
uticaj, strano mešanje ili uplitanje nekih interesnih grupa iz Srbije u proteste, ali toga očigledno nema", ističe Stojanović.
 
Vučićeva priča o obojenoj revoluciji, kako kaže Stojanović, namenjena je onima koji su neinformisani ili su informisani isključivo preko režimskih medija.
 
"On može samo da napiše knjigu o tome kako je pobedio Srbiju i kako je uništio Srbiju, a tu knjigu koju najavljuje, o tome kako je pobedio navodno obojenu revoluciju, mislim da neće biti u prilici da napiše", zaključuje Stojanović.
 
Politikolog Dejan Bursać kaže za Danas da je Vučićevo najavljivanje udžbenika o pobeđivanju obojene revolucije samo još jedan retorički alat koji predsednik upotrebljava.
"S jedne strane, on projektuje nekog zamišljenog protivnika, koji je u ovom slučaju ta 'babaroga' obojenih revolucija, igrajući na kartu toga da su petooktobarske promene u Srbiji, sve ono što im je prethodilo i sve ono što je usledilo, ostavile gorak ukus u ustima jednom delu njegovih glasača – pre svega zbog tranzicije, koja i nije baš najbolje sprovedena u našoj zemlji", kaže Bursać.
 
S druge strane, kako dodaje Bursać, Vučićevi glasači prate i ono što se dešava u Ukrajini i Gruziji, pa tako on pokušava da projektuje "nekog strašnog, inostrano finansiranog protivnika u vidu studenata".
 
"Druga stvar koju pokušava jeste da projektuje neku vrstu sigurnosti i buduće, dolazeće pobede nad tim protivnikom, jer će, kako kaže, vrlo brzo napisati knjigu o tome kako ih je pobedio", priča Bursać.
 
On sve ovo vidi kao jednu vrstu osnaživanja i vraćanja poverenja pre svega sopstvenoj bazi – ne samo glasačima.
 
"Vidimo da su se i aktivisti SNS-a i funkcioneri malo sklonili u stranu, malo su se uplašili, jer je ovo prilično nepoznata situacija za njih. Ta izjava, dakle, služi da ih malo ohrabri", zaključuje Bursać.

Dodaj komentar

Pošalji

Trenutno: Se čita...

Najnovije: Na portalu