Navode da odredbe tog predloga zakona spuštaju standarde gradnje i stepen kontrole, a istovremeno omogućavaju povećanje korupcije.
"Taj predlog još više nego sam zakon ugrožava bezbednost gradnje, a povećava i već raširenu koropciju", kazala je članica te komisije, profesorka u penziji Pravnog fakulteta Univerziteta Union u Beogradu, Vesna Rakić Vodinelić.
Ona je istakla da za povlačenje tog predloga zakona postoji i pravni razlog jer je taj dokument već pred Ustavnim sudom Srbije.
"Apelujemo i na Ustavni sud da se oglasi o inicijativi za ocenu ustavnosti tog zakona", kazala je Rakić Vodinleić.
Ona je ocenila da je izostanak javnih nabavki iz tog predloga zakona mogući izvor korupcije.
"Kada se uporede drugi specijalni zakoni, ovo je najgrublje i najopsežnije eliminisanje javnih nabavki koje treba da obezbede transparentnost i kontrolu", kazala je ona.
Rakić Vodinelić je objasnila da Komisija za zaštitu prava ponuđača nema nikakvu nadležnost za EXPO, pa se legitimno može jedan ponuđač diskriminisati u odnosu na drugog.
Po njenim rečima, jedan od mogućih izvora koruptivnih radnji je i eliminacija redovnog režima eksproprijacije i skraćenje tog postupka.
Član Anketne komisije, profesor Građevinskog fakulteta u Beogradu Vladan Kuzmanović, rekao je da smatra da je Predlog zakona o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe "EXPO BELGRADE 2027" "lex specialis lex specialisa" - jedan poseban zakon preko drugog.
On navodi da po tom predlogu ne postoji obaveza izrade studije o zaštiti nepokrenih kulturnih dobara koja je obavezna za sve objekte.
"Ne postoji više ni odredba ranog javnog uvida u plansku dokumentaciju koja je bila jedina stepenica da se stručna javnost i građani upoznaju s predlogom nekog planskog dokumenta, a sada je to izbačeno zbog skraćenja rokova za gradnju, pa javni uvid ostaje jedina mogućnost pregleda planske dokumentacija, ali je skraćena sa 30 na 15 dana. To takođe potencijalno ukazuje na moguće zloupotrebe, imajući u vidu praksu kako se te sednice zakazuju u lokalnim samoupravama, uoči praznika ili neposredno posle njega", kazao je Kuzmanović.
Dodao je da u tom zakonskom predlogu ne postoji odredba da se potvrdi studija uticaja na životnu sredinu, pa se tako mogu graditi objekti bez ikakve potvrde iz takve studije.
Objasnio je da je to važno jer je, pored objekata koji su u neposrednoj zoni EXPO-a - nacionalnog stadiona, izložbenih paviljona i pratećih stambenih objekata, moguće tumačenje Vlade Srbije da to može biti bilo koji objekat koji se nalazi u nekom nacionalnom parku ili banji.
Kuzmanović je naveo da prema tom predlogu zakona, građevinska dozvola može da se izdaje ne samo za dve faze - kako je bilo u prvom lex specialisu, za temelje objekta, ukjlučujući i šipove, kao i za preostali deo konstrukcije, već bi, ukoliko se usvoji taj predlog, na zahtev investitora dozvola mogla da se izdaje i u više etapa.
"Tako može da se dogodi da za jedan objekat imate desetak građevinskih dozvola, a da to nije predviđeno tehničkom dokumentacijom i projektom", objasnio je on.
Ukazao je da je potencijalno opasna za bezbednost svih posetilaca i korisnika objekata EXPO-a i odredba koja daje mogućnost da se ti objekti koriste bez ikakve upotrebne dozvole.
"Rekao bih da je to zapravo ozakonjenje pada nadstrešnice u Novom Sadu u pravnom smislu, zbog čega su sva stručna udruženja, poput Akademije inženjerskih nauka Srbije, Saveza građevinskih inženjera Srbije i brojni fakulteti iz ove oblasti pokrenuli inicijativu da se taj zakon povuče iz skupštinske procedure", naglasio je Kuzmanović.
Sudija Vrhovnog suda Srbije u penziji i nekadašnja predsednica tog suda Vida Petrović Škero smatra da se predlog izmene zakona o EXPO-u donosi jer kasne radovi na infrastrukturi za tu specijalizovanu izložbu i jer se posle pada nadstrešnice ulaza Železničke stanice u Novom Sadu i procesa koji se vode zbog toga pojavio i problem koji je predsednik Srbije Aleksandar Vučić često isticao: da niko ne želi da potpisuje građevinsku dokumentaciju.
"Nakon pada nadstrešnice, umesto povećanja obaveza koja se odnose ne struku i građevinsku sigurnost, država pravi izmene zakona za EXPO koje će omogućiti procedure u koje struke neće imati naročito mesto, nego ćemo sve posvetiti rokovima i investitorima", rekla je Petrović Škero.
Podsetila je da će, ukoliko se usvoji, ovaj zakonski predlog stupiti na snagu dan posle objavljivanja i važiće retroaktivno za sve započete aktivnosti po lex specialisu za EXPO, ali nezavršene, "što će omogućiti samo da se poštuju rokovi, a da se struka izbaci iz posla".
Ona smatra da se ovim zakonskim predlogom otišlo korak unazad.
"Tri miliona posetilaca šetaće pored takvih objekata, ulaziće u njih, spavaće u njima, bez ikakve garancije sigurnosti, a još: šta će se desiti ukoliko se ne dobije upotrebna dozvola posle 24 meseca. Da li ćemo, kao sa privremenim objektima, pribeći rušenju 'nacionalnog stadiona' ili nečeg drugog ostaje veliko pitanje i velika opasnost za građane", upozorila je Petrović Škero.
Dodaj komentar